Pregled bibliografske jedinice broj: 399603
Marćel Kušar: Nauka o pravopisu jezika hrvackoga ili srpskoga
Marćel Kušar: Nauka o pravopisu jezika hrvackoga ili srpskoga / Badurina, Lada (priredila) (ur.). Zagreb: Pergamena, 2009 (pretisak)
CROSBI ID: 399603 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Marćel Kušar: Nauka o pravopisu jezika hrvackoga ili srpskoga
(Science of the orthography of the Croatian or Serbian language)
Urednik/ci
Badurina, Lada (priredila)
Ostali urednici
Selak, Ante
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Uredničke knjige, pretisak, znanstvena
Izdavač
Pergamena
Grad
Zagreb
Godina
2009
Stranica
163
ISBN
978-953-6576-38-8
Ključne riječi
pravopis (ortografija); pravogovor (ortoepija); hrvatski pravopis; kodifikacija pravopisne norme; povijest hrvatskoga jezika
(orthography; orthoepy; Croatian orthography; codification of the orthographic norm; history of the Croatian language)
Sažetak
Tri godine prije objavljivanja prvoga hrvatskog pravopisa Marćel Kušar je u Dubrovniku 1889. godine objelodanio svoju pravopisnu studiju Nauku o pravopisu jezika hrvackoga ili srpskoga (fonetičkom ili etimologijskom). Upravo to će djelo nedugo zatim postati oslonac – i u teorijskome i u metodološkome smislu – prvome hrvatskom pravopiscu Ivanu Brozu (Hrvatski pravopis, 1892). Važnost je Kušarove pravopisne djelatnosti u tome što je vrlo jasno i precizno utvrdio kompetencije pravopisne norme, ponajprije u odnosu na gramatičke norme (/mor/fonološku, morfološku), a potom i s obzirom na ortoepsku normu, ali i u vrlo zrelim promišljanjima o standardnome (književnom) jeziku i hrvatskim dijalektima (pa tako i o štokavštini). Kušarova pravopisna knjižica donosi pravila za pisanje po dvama načelima – fonološkom („ fonetskom“ ) i morfonološkom/morfemskom (etimologijskom) – pri čemu još nije učinjen konačni odabir, iako se sâm Kušar argumentirano (i uvjerljivo) zalaže za fonološki pravopis. Kušarova je pravopisna rasprava iznimno zanimljiva i danas: našavši se na prekretnici između dviju pravopisnih koncepcija, nije poslužila samo kao dobrodošla prethodnica prvoj hrvatskoj pravopisnoj knjizi nego je i na vrlo respektabilan način zacrtala metodologiju pravopisnoga normiranja, ali i pisanja hrvatskih pravopisnih knjiga. Kojim se u struci zasnovanim razlozima koncem 19. stoljeća potkrepljivalo konačno hrvatsko opredjeljenje za fonološki pravopisni tip, zanimljivo je pročitati i danas kada nerijetko propitujemo hrvatsku pravopisnu tradiciju, i to upravo s obzirom na u 19. stoljeću odabrani pravopisni tip. Pretisak je popraćen iscrpnom raspravom o Kušarovim pravopisnim nazorima te o njegovoj pravopisnoj djelatnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
009-0000000-3384 - Hrvatski pravopisno-pravogovorni priručnik (Silić, Josip, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka
Profili:
Lada Badurina
(autor)