Pregled bibliografske jedinice broj: 399280
Utjecaj vodnog stresa na klijanje i razvoj klijanaca pšenice (T. aestivum L.)
Utjecaj vodnog stresa na klijanje i razvoj klijanaca pšenice (T. aestivum L.), 2008., diplomski rad, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 399280 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj vodnog stresa na klijanje i razvoj klijanaca pšenice (T. aestivum L.)
(Influence of water stress on germination and early vegetative growth of wheat (T. aetivum L.))
Autori
Vujić, Vedran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
16.05
Godina
2008
Stranica
41
Mentor
Kereša, Snježana
Ključne riječi
vodni stres; polietilen glikol; rani vegetativni porast; klijanje
(water stress; polyethylen glycol; wheat; early vegetative growth; germination)
Sažetak
Vodni stres je jedan od najvažnijih okolinskih čimbenika koji štetno utječu na poljoprivrednu proizvodnju rezultirajući znatnim smanjenjem uroda. Tolerantnost u fazi klijanja i ranog porasta klijanaca osigurava dobar sklop i brzi početni porast, što biljci daje određenu prednost za kasnije faze razvoja. Cilj istraživanja je bio utvrditi reakciju 26 hrvatskih genotipova pšenice na vodni stres tijekom klijanja i ranog porasta klijanaca. Proučavana su svojstva: % zrna s probijenim perikarpom, % isklijalih s korijenčićem najmanje dužine 3 mm, indeks brzine klijanja, masa svježe i suhe tvari izdanaka i korijenja. Za svojstva koja se odnose na klijanje, zrna su postavljena u vodu (kontrola) ili jednu od četri razine vodnog stresa koji je postignut pomoću otopine polietilen glikola (PEG) u vodi. Zrna s probijenim perikarpom i isklijala brojena su svakih 24 sata tijekom 7 dana. Masa svježe, a potom i suhe tvari korijenja i izdanaka izmjerena je za klijance pšenice uzgajane 8 dana u Petrijevim zdjelicama u Hoaglandovoj otopini (kontrola) ili jednoj od četri razine vodnog stresa (Hoaglandova otopina s različitim koncentracijama PEG-a). Utvrđene su znatne razlike u postotku probijanja perikarpa, postotku isklijalih zrna te brzini klijanja među 26 proučavanih genotipova na četri razine vodnog stresa. Postotak probijanja perikarpa je bio najmanje, a indeks brzine klijanja najviše reduciran u vodnim stresovima u usporedbi s kontrolom. Značajne razlike među genotipovima pronađene su i na osnovi mase svježe i suhe tvari korijenja i izdanaka (svojstva druge skupine). Genotipovi Bc3, Bc4, Bc6, Osk10, ZgM1 i ZgM4 imali su za veći broj svojstava iz druge skupine visoke vrijednosti zbog čega se mogu izdvojiti kao tolerantniji na sušu od drugih. Na osnovu vlastitih istraživanja te podataka iz literature može se zaključiti da dobre odlike svojstava iz druge skupine nakon izlaganja biljaka vodnom stresu mogu poslužiti kao indikator tolerantnosti genotipa na sušu i u kasnijim fazama razvoja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1191193-2045 - Razvoj metoda mikrorazmnožavanja i uvođenje u hortikulturu endemičnih perunika (Kereša, Snježana, MZOS ) ( CroRIS)
178-1780691-2043 - Razvoj germplazme pšenice (Triticum aestivum L.) otporne na sušu (Barić, Marijana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Snježana Kereša
(mentor)