Pregled bibliografske jedinice broj: 398893
Epigrafska baština rimskodobnog Epidaura
Epigrafska baština rimskodobnog Epidaura // Archaeologia Adriatica, 2 (2008), 1; 43-62 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 398893 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Epigrafska baština rimskodobnog Epidaura
(The Epigraphic Heritage of Roman Epidaurum)
Autori
Glavičić, Miroslav
Izvornik
Archaeologia Adriatica (1846-4807) 2
(2008), 1;
43-62
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Epidaurum; epigrafska baština; javne gradnje; iskazivanje počasti; nadgrobni natpisi; imena stanovnika; narodnosno podrijetlo; društveni status
(Epidaurum; epigraphic heritage; public architecture; paying honor; funerary inscriptions; names)
Sažetak
Autor članka obrađuje epigrafsku baštinu rimskodobnog Epidaura. Među četrdesetak poznatih natpisa po svom značenju i važnosti podataka koje donose posebno se ističu dva natpisa sa spomenom P. Kornelija Dolabelle (P. Cornelius Dolabella) (CIL III, 1741 i ILJug 636). Iz sadržaja navedenih natpisa, osim što je dokumentirao djelovanje prvoga namjesnika rimske provincije Dalmacije (legatus Augusti pro praetore) u Epidauru, doznaje se: 1. da je u neposrednoj blizini grada bilo središnje mjesto štovanja carskoga kulta za peregrinske zajednice s prostora "Gornjeg Ilirika" (civitates Superioris provinciae {; ; ; H}; ; ; Illyrici), 2. da je navod eponimnih vrhovnih gradskih magistrata (duoviri) siguran dokaz da najkasnije u doba Dolabellina namjesništva Epidaurum posjeduje gradski status ; 3. da u to doba u Epidauru boravi vojna postrojba (Cohors VI Voluntariorum) ; 4. čiji pripadnici, budući da je ime postrojbe navedeno u nominativu, u gradu ili na gradskom teritoriju vrše neku veću građevinsku aktivnost (gradnja ceste?). Ostali natpisi sadrže vrlo vrijedne podatke o ustroju grada, donose imena magistrata koji su vodili gradsku upravu, istaknutih članova gradskoga vijeća i drugih uglednika koji su se istaknuli svojim dobročinstvima u zajednici. Na natpisima nadgrobnog karaktera, koji su najbrojniji, sačuvana su imena pokojnika i onih koji im postavljaju spomen, a prema njihovu imenovanju i drugim podatcima s natpisa može se u određenim slučajevima odrediti narodnosno podrijetlo pojedinca ili porodice i njihov društveni status.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-0000000-0825 - Corpus Inscriptionum Latinarum quae in Croatia repertae sunt (Milićević-Bradač, Marina, MZOS ) ( CroRIS)
269-2690868-0774 - Antički gradovi i naselja u Liburniji (Glavičić, Miroslav, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru
Profili:
Miroslav Glavičić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Germania, anzeiger der römisch-germanischen Komission des Deutschen Archeologischen Instituts
- Ulrich’ s international periodicals directory