Pregled bibliografske jedinice broj: 398635
ENTOMOFAUNA PRIZEMNOG SLOJA KULTURE KUKURUZA SJEVEROZAPADNE HRVATSKE S POSEBNIM OSVRTOM NA PORODICU CARABIDAE
ENTOMOFAUNA PRIZEMNOG SLOJA KULTURE KUKURUZA SJEVEROZAPADNE HRVATSKE S POSEBNIM OSVRTOM NA PORODICU CARABIDAE, 2009., diplomski rad, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 398635 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
ENTOMOFAUNA PRIZEMNOG SLOJA KULTURE KUKURUZA SJEVEROZAPADNE HRVATSKE S POSEBNIM OSVRTOM NA PORODICU CARABIDAE
(THE SOIL DWELLING ENTOMOFAUNA IN CORN FIELDS OF NORTHWESTERN CROATIA WITH SPECIAL EMPHASIS ON FAUNA OF FAMILY CARABIDAE)
Autori
Terzanović, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
03.04
Godina
2009
Stranica
54
Mentor
Bažok, Renata
Ključne riječi
Carabidae; entomofauna; kukuruz; sjeverozapadna Hrvatska
(Ground beetles; entomofauna; maize; North West Croatia)
Sažetak
Utjecaj štetnika sve više dolazi do izražaja inteziviranjem poljoprivredne proizvodnje kojom se u velikoj mjeri narušava biološka ravnoteža i fauna tla. Prirodni neprijatelji uvelike mogu reducirati populaciju štetnih kukaca bez narušavanja biološke ravnoteže, a kao najznačajniji prirodni neprijatelji zemljišnih štetnika u poljima kukuruza izdvajaju se vrste iz porodice Carabidae. U svijetu i u Hrvatskoj kukuruz je jedna od vodećih poljoprivrednih kultura. U provedenom istraživanju cilj je bio utvrditi entomofaunu prizemnog sloja u kukuruzištima sjeverozapadne Hrvatske, brojnost vrsta i populacija pripadnika te entomofaune s naglaskom na faunu trčaka (porodica Carabidae). U 2006. godini istraživanja su provedena na 6 polja kukuruza ukupne površine od 2, 59 ha, razmještenih u Varaždinskoj, Zagrebačkoj i Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. Za prikupljanje zemljišne entomofaune, te praćenje njene pojave i brojnosti korištena je metoda lovnih posuda tzv. "Barberovih posuda". Na temelju dobivenih podataka izvršena je analiza populacija, te su određene cenološke karakteristike, dominantnost i učestalost, svake od populacija za sjeverozapadnu Hrvatsku i pojedinačno za svaki lokalitet. Na 6 lokaliteta pronađeno je 2.510 primjeraka entomofaune. Ukupan ulov se kretao od 4 do 1176 primjerka. Najveći broj uhvaćenih člankonožaca pripada razredu Hexapoda (kukci) i razredu Arachnoidea (paučnjaci), redovima Coleoptera (1772), Diptera i Aranea koji su eudomnantni (indeks dominantnosti 70, 6%, 17, 3% i 10, 72%). U redu Coleoptera eudominantna je porodica Carabidae (92, 38%) s 1.637 uhvaćenih jedinki koje su razvrstane u 16 vrsta iz 3 potporodice. Vrsta Pterostichus melanarius Illiger, pronađena je na svim lokalitetima, a vrsta Pseudophonus rufipes De Geer, na 5 od ukupno 6 lokaliteta na kojima je bilježen ulov. Ove vrste se ističu na svim lokalitetima na kojima su pronađene i po indeksu dominantnosti. Razlike između udjela pojedinih vrsta na različitim lokalitetima mogu se objasniti različitim klimatskim i edafskim uvjetima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782066-2064 - Sustav procjene rizika-temelj integrirane zaštite kukuruza od štetnika (Bažok, Renata, MZOS ) ( CroRIS)
178-1782066-2065 - Utvrđivanje prostorne distribucije gospodarski važnih štetnika primjenom GIS-a (Igrc-Barčić, Jasminka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Renata Bažok
(mentor)