Pregled bibliografske jedinice broj: 398557
Biomasa soje kao obnovljivi izvor energije
Biomasa soje kao obnovljivi izvor energije // Zbornik sažetaka 20. hrvatskog i 3. međunarodnog kongresa tehnologa za posliježetvenu tehnologiju - ZRNKO 2008 / Pliestić, Stjepan (ur.).
Zagreb: Zavod za poljoprivrednu tehnologiju skladištenje i transport Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2008. str. 90-91 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 398557 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Biomasa soje kao obnovljivi izvor energije
(Soybean biomass as a renewable energy resource)
Autori
Kiš, Darko ; Sučić, Branko ; Guberac, Vlado ; Voća, Neven ; Rozman, Vlatka ; Jurić, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka 20. hrvatskog i 3. međunarodnog kongresa tehnologa za posliježetvenu tehnologiju - ZRNKO 2008
/ Pliestić, Stjepan - Zagreb : Zavod za poljoprivrednu tehnologiju skladištenje i transport Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2008, 90-91
ISBN
978-953-6135-76-9
Skup
20. hrvatski i 3. međunarodni kongres tehnologa za posliježetvenu tehnologiju - ZRNKO 2008
Mjesto i datum
Stubičke Toplice, Hrvatska, 18.11.2008. - 20.11.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
biomasa ; soja ; obnovljivi izvori energije
(biomass ; soybean ; renewable energy resource)
Sažetak
Jedna od stalnih i neophodnih potreba današnjeg čovjeka je potreba za energijom. Fosilna goriva primarni su izvor energije koji se koristi u današnjem svijetu. Jedan od ozbiljnih problema vezanih za budućnost korištenja fosilnih goriva je iscrpljivanje njihovih izvora. Naime, fosilna su goriva neobnovljiva, izvori istih biti će iscrpljeni te će se morati preći na nove izvore energije, jer posljedice gubitka opskrbe energijom danas su gotovo nezamislive. Jedan od danas premalo korištenih izvora energije je biomasa. Načini za dobivanje energije iz biomase su različiti. Kao biomasa za proizvodnju energije mogu se neposredno uzgajati biljke ili se mogu koristiti biljni ostatci nastali u poljoprivrednoj proizvodnji, organski otpad i životinjski izmet (BIO EN, 1998.). Najstariji način neposrednog prevođenja biomase u energiju je izgaranje. Danas su razvijeni različiti procesi prevođenja biomase u energiju ili gorivo. Biomasa poljoprivrednog porijekla, pa tako i slama soje je vrlo prihvatljivo gorivo s gledišta utjecaja na okoliš, apogotovo opterećenja atmosfere tvz. stakleničkim plinovima (Mil1er, 1992). Korištenje energije biomase pruža znatne mogućnosti za otvaranje novih radnih mjesta te tako može imati znatan pozitivan utjecaj na lokalno i nacionalno gospodarstvo. Značajno je za Republiku Hrvatsku da bi poznavanje i iskorištenje soje imao veliki značaj na razvitak pojedinih regija, zapošljavanje i poticanje poduzetništva. Još značajnije bi bilo angažiranje znatnih obradivih površina koje se danas ne koriste. Uzgoj soje omogućava uvođenje "treće" kulture (osim pšenice i kukuruza) kojom bi se osigurao dodatni sigurniji prihod poljoprivrednim proizvođačima u Hrvatskoj, omogućilo bolje iskorištenje mehanizacije te povećala rentabilnost proizvodnje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek
Profili:
Vlatka Rozman
(autor)
Neven Voća
(autor)
Vlado Guberac
(autor)
Tomislav Jurić
(autor)
Darko Kiš
(autor)