Pregled bibliografske jedinice broj: 398296
Usporedba dvije metode u prognozi napada žičnjaka (Coleoptera: Elateridae)
Usporedba dvije metode u prognozi napada žičnjaka (Coleoptera: Elateridae), 2008., diplomski rad, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 398296 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Usporedba dvije metode u prognozi napada žičnjaka (Coleoptera: Elateridae)
(Comparison of the two methods in forecast of the wireworms attack (Coleoptera: Elateridae))
Autori
Babić, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
24.07
Godina
2008
Stranica
31
Mentor
Bažok, Renata
Ključne riječi
ličinke; metode prognoze; žičnjaci
(larvae; methods of prognosis; wireworms)
Sažetak
Žičnjaci se ubrajaju u najvažnije štetnike ratarskih kultura rijetkog sklopa. Porodica Elateridae obuhvaća oko 8000 vrsta, a najštetniji je rod Agriotes. Glavni problem u suzbijanju žičnjaka je nemogućnost kurative tj. suzbijanje žičnjaka kad je biljka već zasijana, a štete su postale vidljive. Žičnjake je moguće uspješno suzbiti samo preventivno prije ili u vrijeme sjetve. Prije preventivnog suzbijanja nužno je metodama prognoze utvrditi visinu zaraze i potrebu suzbijanja. Najčešće korištena metoda prognoze je pregled tla na ličinke. Postoje različite metode koje se mogu koristiti u tu svrhu.Provedeno istraživanje imalo je za cilj usporediti pouzdanost i primjenjivost metode uzimanja uzoraka sondom i metode privlačenja ličinki na zrnate mamce. Drugi cilj istraživanja bio je utvrditi zastupljenost pojedinih vrsta ličinki.Istraživanje je provedeno tijekom jeseni 2004.g. i proljeća 2005.g. na lokalitetu Dragićevac kraj Čazme. Stupanj zaraze žičnjacima utvrđen je ukopavanjem 50 lončića sa zrnatim mamcima postavljenih na razmak 20 x 30 m, te uzimanjem 50 uzoraka pomoću sonde s dubine 0-30 cm u dva navrata, u jesen 2004. i u proljeće 2005. godine. U 50 ukopanih lončića sa zrnatim mamcima u jesen 2004.g. pronađene su 2 ličinke žičnjaka, a u proljeće 2005. 3 ličinke žičnjaka. Metodom pregleda tla sondom u jesen 2004 godini pronađene su 2 ličinke žičnjaka, a u proljeće 2005. godine 6 ličinki. Prosječna zaraza ličinkama je u jesen iznosila 4, 2 ličinke/m2 , a u proljeće 12, 6 ličinki/m2. Kritični broj za ovo područje Hrvatske iznosi 3-5 žičnjaka/m2. Tijekom istraživanja utvrđena je podjednaka zastupljenost ličinki vrsta Agriotes lineatus L., Agriotes ustulatus Schall. i Agriotes sputator L. Obje metode prvenstveno se koriste u znanstvene svrhe. Polučeni rezultati ukazuju da je metoda pregleda tla sondom prihvatljivija jer se njome pronalazi više ličinki, a isto tako je organizacijski lakše izvediva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782066-2064 - Sustav procjene rizika-temelj integrirane zaštite kukuruza od štetnika (Bažok, Renata, MZOS ) ( CroRIS)
178-1782066-2065 - Utvrđivanje prostorne distribucije gospodarski važnih štetnika primjenom GIS-a (Igrc-Barčić, Jasminka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Renata Bažok
(mentor)