Pregled bibliografske jedinice broj: 397847
Kemija ugljikovog dioksida i karbonata
Kemija ugljikovog dioksida i karbonata // XXI. Hrvatski skukp kemičara i kemijskih inženjera : knjiga sažetaka / Novak, Predrag (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo, 2009. str. 307-307 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 397847 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kemija ugljikovog dioksida i karbonata
(Chemistry of Carbon Dioxide and Carbonates)
Autori
Judaš, Nenad ; Vrkljan, Petar
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
XXI. Hrvatski skukp kemičara i kemijskih inženjera : knjiga sažetaka
/ Novak, Predrag - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo, 2009, 307-307
ISBN
978-953-6894-38-3
Skup
XXI. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Trogir, Hrvatska, 19.04.2009. - 22.04.2009
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
razvijanje nastavne strategije
(development of the teaching strategy)
Sažetak
Ovo je bila edukacijska radionica za nastavnike i ujedno istraživački mini-projekt za učenike, a koja započinje s jednostavnim pokusom u kojem učenici (učitelji) žare ljušturicu školjkaša i produkt žarenja ispituju fenolftaleinom. Nakon toga slijedi drugi pokus - također vrlo jednostavan i svima poznat - to je puhanje zraka iz pluća u kalcijevu lužinu. Rezultat toga pokusa je općepoznat - nastaje bijeli talog, zamućenje. Na žalost, ovaj pokus ovdje uglavnom i završava kako u udžbeničkim tekstovima tako i u nastavničkoj praksi. A samo treba nastaviti s puhanjem! Na kraju još treba dobivenu bezbojnu otopinu zagrijati i opaziti ljepotu kemijske promjene! Kako su jednostavna ova dva pokusa, a u njima se krije sva kemija karbonata (barem ona relevantna za život)! Sige, špilje, vrtače, ponornice, sedrene barijere, kamen kotlovac, Krka, Plitvička jezera, Velebit, Biokovo, Lika, Dalmacija... Naravno radionicu je po potrebi moguće oplemeniti i dodatnim pokusima: 1. Aparat za gašenje požara s ugljičnim dioksidom poslužit će nam kao temelj za tumačenje Joule- Thomsonovog efekta. Istina je da se to može postići i puhanjem u žlicu vruće juhe, no ovo je ipak učinkovitije (i zabavnije). 2. Prašak za pecivo s dvostrukim djelovanjem priča je o sodi bikarboni i blago kiselim dodatcima. Druga, crna, priča o tome je pokus poznat kao pustinjska zmija. 3. Pečenje kruha u epruveti posebno je zanimljivo. 4. Suhi led možemo iskoristiti za dobivanje tekućeg amonijaka u kojem ćemo otopiti komadić natrija i dobiti plavu tekućinu. (No, to je već druga priča.) Ova radionica korištena je tijekom edukacije voditelja nastavničkih županijskih stručnih vijeća iz kemije o HNOS-u.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-0091361-1081 - Evaluacija, razvoj i osuvremenjivanje učenja i poučavanja kemije u Hrvatskoj
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Nenad Judaš
(autor)