Pregled bibliografske jedinice broj: 39784
Zadaci verbotonalne metode i Poliklinike SUVAG u Zagrebu
Zadaci verbotonalne metode i Poliklinike SUVAG u Zagrebu // Zbornik radova verbotonalnog simpozija "Viševrsna oštećenja s dominantnim jezično-govornim poremećajima" / Crnković, Višnja (ur.).
Zagreb: Poliklinika SUVAG, 2000. str. 5-18 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 39784 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zadaci verbotonalne metode i Poliklinike SUVAG u Zagrebu
(The Verbotonal method and the SUVAG Polyclinic in Zagreb)
Autori
Paškvalin, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Zbornik radova verbotonalnog simpozija "Viševrsna oštećenja s dominantnim jezično-govornim poremećajima"
/ Crnković, Višnja - Zagreb : Poliklinika SUVAG, 2000, 5-18
Skup
Simpozij "Viševrsna oštećenja s dominantnim jezično-govornim poremećajima"
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.05.2000. - 22.05.2000
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
.
Sažetak
Poliklinika SUVAG od svog osnutka ima opsežnu znanstvenu i stručnu djelatnost.
U narednom vremenu sljedeći znanstvenoistraživački i stručni plan:
1. Eksperimentirati tj. istraživati i nadalje utjecaj vestibularnog organa u rehabilitaciji slušanja.
2. Ispitivati učinke rehabilitacije prema smjeru odakle dolazi zvuk.
3. Ispitivati razne kategorije prezbiakuzije, jer su naši dosadašnji istraživački radovi pokazali da se na tom području mogu definirati određene kategorije, čime bi se efikasnije mogla provoditi rehabilitacija slušno oštećenih osoba treće dobi.
4. Započeli smo sustavno istraživati i nalazi rješenja za probleme šuma, te će ta istraživanja u idućem vremenu i nadalje biti jedan od naših glavnih istraživačkih zadataka.
5. U suradnji s Dječjom klinikom u Klaićevoj ul. napravili smo program praćenja rizične djece od rođenja, te organizirali rehabilitacijske postupke već od najranije dobi.
6. Naši dosadašnji rezultati i rad s djecom s viševrsnim oštećenjima pokazali su da veliki broj te djece, koja ne uspijevaju u školi, mogu posutpcima VT metode izmijeniti svoje ponašanje, a naročito se mogu izmijeniti psihološki te se uspješno integrirati u redovite škole.
7. Postupak VT metode da se gluho dijete u prvoj fazi rehabilitira vibrotaktilnim putem dobio je potvrdu ne samo u radu centara u svijetu koji rade po VT metodi, nego i u drugim istraživačkim grupama. Naš plan na tom području jest istraživati putove kako da se prije rada s vibratorom ili paralelno vibrotaktilnim putem načini tijelo osjetljivijim (primjerice u kombinaciji s taktilnim osjetom i akupunkturom itd.).
8. Integraciju djece oštećena sluha, uključujući i gluhu djecu, čemu je začetnik bio prof.dr. Petar Guberina i VT metoda primjenjivana u Poliklinici SUVAG dala je vrlo mjerljive rezultate i utjecala je na ideju integracije u čitavom svijetu.
Na tom području u bližoj budućnosti namjeravamo educirati što više stručnjaka u čujućim dječjim vrtićima u kojima bi bilo 10% slušno i govorno oštećene djece i istraživati postupke za razvoj, naročito apstraktnog mišljenja u vrijeme kad slušno oštećena djeca nemaju dovoljno razvijen govor. Zajedno sa čujućom djecom već od početka bi se stvarale situacije pomoću pantomime i dramatizacije u kojima bi mogao biti naglašen govor tijela.
9. Dijagnostika, koju stalno razvijamo, bit će poseban interes naših istraživanja i u idućem razdoblju. Nastojat ćemo definirati i razvijati u praksi VT principe dinamičke dijagnostike u koju se uključuje i proces rehabilitacije.
10. Ovaj istraživački i stručni rad unaprijedit će znanja i primjenu slušnog pomagala.
11. Posebnu važnost u svojim istraživanjima davat ćemo problemima govora i zajedno s neurolozima usavršavati rad na problemima afazije i dizartrije.
12. Posebna pažnja posvetit će se aktivnostima na istraživačkom i primijenjenom području rada sa slijepo-gluhim osobama i slijepim osobama u učenju stranih jezika. Započeli smo već rad s gluhima (učenje stranih jezika), te ćemo izučavati odnos između optimala glasova pojedinih stranih jezika.
13. Isto tako, za nagluhe osobe treće dobi i osobe s afazijom bit će istraživana funkcija pokreta u cilju popravljanja sporosti, a time i slušanja.
14. Nastavit ćemo razvijati suradnju s Klinikom za ORL i cervikofacijalnu kirurgiju u KB "Sestre milosrdnice" u programu ugradnje umjetne pužnice, posebno na unapređivanju dijagnostike i rehabilitacije.
15. Što više i djelotvornije surađivati na znanstvenom, stručnom, nastavnom i izdavačkom području s nacionalnim VT udrugama, centrima SUVAG, ustanovama i pojedincima koji rabe i usavršavaju VT teoriju i njezine rehabilitacijske metode.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti