Pregled bibliografske jedinice broj: 397542
ENTOMOFAUNA PRIZEMNOG SLOJA KUKURUZIŠTA HRVATSKE S POSEBNIM OSVRTOM NA FAUNU PORODICE CARABIDAE
ENTOMOFAUNA PRIZEMNOG SLOJA KUKURUZIŠTA HRVATSKE S POSEBNIM OSVRTOM NA FAUNU PORODICE CARABIDAE, 2007., diplomski rad, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 397542 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
ENTOMOFAUNA PRIZEMNOG SLOJA KUKURUZIŠTA HRVATSKE S POSEBNIM OSVRTOM NA FAUNU PORODICE CARABIDAE
(THE SOIL DWELLING ENTOMOFAUNA IN CORN FIELDS OF CROATIA WITH SPECIAL EMPHASIS ON FAUNA OF FAMILY CARABIDAE)
Autori
Lazarević, Boris
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
04.07
Godina
2007
Stranica
54
Mentor
Bažok, Renata
Ključne riječi
biodiverzitet; entomofauna; prizemni sloj; kukuruz
(biodiversity; entomofauna; soil dwelling; maize)
Sažetak
Biodiverzitet je sve značajniji u modernoj poljoprivrednoj proizvodnji, osobito u integriranoj i održivoj poljoprivrednoj proizvodnji. Trčci su rasprostranjeni na velikim područjima u različitim biotipovima, uključujući poljoprivredna tla, gdje su i važni prirodni neprijatelji nekih štetnika. Provedeno istraživanje imalo je za cilj utvrditi entomofaunu prizemnog sloja u kukuruzištima Hrvatske, te karakteristike populacija pripadnika te entomofune, osobito faune trčaka (por. Carabidae). Značaj ovog i sličnih istraživanja proizlazi iz velikih površina pod kukuruzom i toga što poznavanje veze između faune člankonožaca i biljnih zajednica omogućuje bolju evaluaciju biodiverziteta. Tijekom 2004. u 9 polja kukuruza na ukupno 8, 04 ha, raspoređenih u glavnom uzgojnom području kukuruza standardnim metodama ukapanja tzv. ” Barberovih posuda” praćena je pojava i brojnost pripadnika entomofaune tijekom cijele vegetacije. Uhvaćeni primjerci su determinirani. Temeljem utvrđene brojnosti pripadnika entomofaune izvršena je analiza populacija, te su određene cenološke karakteristike, dominantnost i učestalost, svake od populacija na razini države kao i na razini svakog lokaliteta. Usporedbom ulova sa svih lokaliteta utvrđene su zajedničke i diferencijalne vrste. Na 8 od ukupno 9 istraživanih lokaliteta pronađeno je 4104 primjeraka entomofaune. Visina ukupnog ulova po lokalitetu kretala se od 0 do 1618 primjerka. Najveći broj uhvaćenih člankonožaca pripada redu Coleoptera (3659) koji je ujedno i eudominantan red (89, 16 %). Subdominantni su redovi: Aranea (3 %), Diptera (4, 31 %) i Hymenoptera (2, 63 %). Unutar reda Coleoptera eudominantna porodica je por. Carabidae (90, 73 %) s 3320 uhvaćenih primjeraka koji su razvrstani u 16 vrsta.. Najveća brojnost zabilježena je na poljima koja su kao predkulturu imala usjev gustog sklopa a nakon primjene zemljišnih insekticida (lokalitet Virovitica) nije zabilježen niti 1 primjerak. Dvije vrste trčaka, Harpalus rufipes i Amara aenea pronađene su na svim lokalitetima, a vrsta Pterostichus melanarius na 7 od ukupno 8 lokaliteta na kojima je bilježen ulov. Vrste H. rufipes i P. melanarius se ističu i po indeksu dominantnosti na svim istraživanim lokalitetima. Utvrđena je sličnost populacija koja se ogleda u velikom broju zajedničkih vrsta s lokaliteta smještenih na manjim udaljenostima, te velika različitost u populacijama s lokaliteta smještenih u istočnom i sjeverozapadnom dijelu Hrvatske. Razlike između u zastupljenosti pojedinih vrsta na različitim lokalitetima mogu se objasniti različitim klimatskim i edafskim uvjetima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782066-2064 - Sustav procjene rizika-temelj integrirane zaštite kukuruza od štetnika (Bažok, Renata, MZOS ) ( CroRIS)
178-1782066-2065 - Utvrđivanje prostorne distribucije gospodarski važnih štetnika primjenom GIS-a (Igrc-Barčić, Jasminka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb