Pregled bibliografske jedinice broj: 397527
Učinkovitost insekticida u suzbijanju žičnjaka (Coleoptera: Elateridae) u kukuruzu
Učinkovitost insekticida u suzbijanju žičnjaka (Coleoptera: Elateridae) u kukuruzu, 2007., diplomski rad, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 397527 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učinkovitost insekticida u suzbijanju žičnjaka (Coleoptera: Elateridae) u kukuruzu
(Efiicacy of insecticides for control of wireworms (Coleoptera: Elateridae) in maize)
Autori
Posavec, Klaudija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
02.07
Godina
2007
Stranica
35
Mentor
Bažok, Renata
Ključne riječi
insekticidi; kukuruz; žičnjaci
(insecticides; maize; wireworms)
Sažetak
Žičnjaci su ekonomski značajni štetnici kukuruza čija štetnost često dovodi do potrebe za presijavanjem usjeva. Osnovni problem u suzbijanju žičnjaka je nedostatak znanja, nemogućnost kurative i nedostatak raspoložive opreme. Pokus proveden na parceli kukuruza u Krapinskim Toplicama imao je za cilj istražiti razlike u učinkovitosti pojedinih insekticida primijenjenih različitim metodama aplikacije u uvjetima visoke zaraze žičnjacima (114 ličinki/m2). U pokusu provedenom po slučajnom bloknom rasporedu u 4 repeticije istražena je djelotvornost 5 pripravaka na osnovi 4 djelatne tvari (klorpirifos-etil, karbofuran, imidakloprid i fipronil) primijenjenih pomoću 4 metode primjene (granule u traku i širom, prskanje širom i prskanje trake). U pokusu su u 2 dva navrata utvrđene štete od žičnjaka i to brojanjem sklopa biljaka na osnovnoj parceli, mjerenjem visine biljaka i utvrđivanjem broja ličinki na 4 x 10 biljaka. Utvrđeno je da je dominantna vrsta Agriotes ustulatus Schall.. U uvjetima visoke zaraze ličinkama, kao i izuzetno nepovoljnim agroekološkim uvjetima na pokusnom polju koji su se ogledali u neujednačenosti terena, lošoj predsjetvenoj pripremi, teškom tlu i suvišku vlage, niti jedan primijenjeni insekticid nije rezultirao signifikantnim povećanjem broja biljaka po hektaru. Zbog velike varijabilnosti na pokusnom polju, povećanje broja biljaka od 22 do 48, 3 % koje je zabilježeno pri primjeni insekticida Dursban G-7, 5 (širom i u trake), Dursban E-48 (prskanje širom ) i Regent WG (prskanje trake) u odnosu na netretiranu kontrolu nije bilo signifikantno. Insekticidi Dursban G-7, 5 (širom i u trake), Dursban E-48 (prskanje širom ) i Regent WG (prskanje trake) signifikantno su smanjili broj ličinki žičnjaka po biljci u odnosu na netretiranu kontrolu. Insekticid Regent WG signifikantno je povećao prosječnu visinu biljaka. Ostali primijenjeni insekticidi nisu utjecali na povećanje visine biljaka. Rezultati ukazuju da u uvjetima koji su zabilježeni na pokusnoj parceli pravilan pristup suzbijanju žičnjaka ne znači samo izbor insekticida. Prvo na parceli treba riješiti problem suvišne vlage u tlu i heterogenosti parcele, a tek onda suzbiti žičnjake. Žičnjake treba suzbiti insekticidom Dursban G-7, 5 i to aplikacijom insekticida širom. Ako bi se isti insekticid koristio tretiranjem trake bilo bi dobro istražiti da li bi se djelotvornost korištenih insekticida poboljšala ako bi se sijalo sjeme tretirano insekticidom. Unatoč dobrim rezultatima primjene insekticida Regent WG prskanje trake uz sjeme teško se zbog nedostatka kvalitetne opreme može primijeniti u praksi te je stoga ne možemo preporučiti za širu primjenu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782066-2064 - Sustav procjene rizika-temelj integrirane zaštite kukuruza od štetnika (Bažok, Renata, MZOS ) ( CroRIS)
178-1782066-2065 - Utvrđivanje prostorne distribucije gospodarski važnih štetnika primjenom GIS-a (Igrc-Barčić, Jasminka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Renata Bažok
(mentor)