Pregled bibliografske jedinice broj: 39745
Rana dijagnostika oštećenja sluha proširenom audiometrijom evociranih potencijala - longitudinalna provjera rezultata
Rana dijagnostika oštećenja sluha proširenom audiometrijom evociranih potencijala - longitudinalna provjera rezultata // Rana dijagnostika i rana rehabilitacija / Tanja Buzina, Ivanka Titl (ur.).
Zagreb: Poliklinika SUVAG, 1996. (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 39745 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rana dijagnostika oštećenja sluha proširenom audiometrijom evociranih potencijala - longitudinalna provjera rezultata
(Early diagnostics of hearing impairment by enlarged evoked responses audiometry- longitudinal result testing)
Autori
Marn, Borut
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Rana dijagnostika i rana rehabilitacija
/ Tanja Buzina, Ivanka Titl - Zagreb : Poliklinika SUVAG, 1996
Skup
Rana dijagnostika i rana rehabilitacija
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 16.05.1996. - 18.05.1996
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
dijagnostika; rehabilitacija
(.)
Sažetak
Ispitivanje praga slušnih evociranih potencijala (Auditory Evoked Potentials - AEP) za sada se još uvijek smatra najobjektivnijom metodom ranog određivanja praga sluha u male djece. Od svih AEP najčešće se u tu svrhu koriste evocirani potencijali moždanog debla (Auditory Brainstem Response - ABR) i to na podraživanje clickom, dok se drugi podražaji rijetko koriste. Nije utvrđena niti optimalna metoda za ispitivanje niskih frekvencija. Ispitivanje AEP različitim frekvencijskim podražajima uvijet je za određivanje oblika krivulje praga sluha, a longitudinalno praćenje i provjera rezultata daje audiologu i rehabilitatoru sigurnost u interpretaciji rezultata kao i u rehabilitaciji.
Cilj je ovog rada bio ustanoviti koliko pouzdano može audiolog pretpostaviti stvarni prag sluha samo na osnovu praga AEP u malog djeteta ukoliko koristi određenu metodologiju ispitivanja.
Obrađeno je 153 djece (306 uha) sa zamjedbenim oštećenjem sluha. Kod prve dijagnostike bili su stari između 16 i 48 mjeseci (prosječno 27 mj.). Uz ostale pretrage ispitani su u snu pragovi ABR na podraživanje clickom i logonom od 1000 Hz, te prag potencijala srednjih latencija (Middle Latency Response - MLR) na podraživanje logonom od 500 Hz. Pragovi evociranih potencijala uspoređeni su nekoliko godina kasnije s pouzdanim tonalnim audiogramom na odgovarajućim frekvencijama.
Prikazani su odnosi pragova sluha i pragova AEP s obzirom na vrstu podražaja. Rezultati pokazuju visoku vrijednost korištene metodologije ispitivanja AEP u određivanju praga sluha, a ispitivanje MLR-a s logonom od 500 Hz kao pouzdanu metodu za ispitivanje niskih frekvencija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti