Pregled bibliografske jedinice broj: 397408
Načini korištenja konja i konjička oprema u zaprežnom sportu
Načini korištenja konja i konjička oprema u zaprežnom sportu, 2009., diplomski rad, Poljoprivredni fakultet u Osijeku, Osijek
CROSBI ID: 397408 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Načini korištenja konja i konjička oprema u
zaprežnom sportu
(Ways of using horses and riding equipment in a
horse driving sport)
Autori
Tunić, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Poljoprivredni fakultet u Osijeku
Mjesto
Osijek
Datum
11.02
Godina
2009
Stranica
43
Mentor
Baban, Mirjana
Ključne riječi
konji ; konjička oprema ; zaprežni sport
(horses ; riding equipment ; horse driving sport)
Sažetak
Kočiju su prvi počeli razvijati Rimljani u 2. stoljeću p.n.e. Ime kočija potječe prema mjestu Kocsi gdje je napravljena prva kočija u 15 stoljeću. Sve do kraja 19. stoljeća kočije sa konjima koristile su u transportu. Tada konjsku zapregu počinju potiskivati automobili, a vožnja kočijom pretvara se u sport i rekreaciju. Od 1908. godine u Engleskoj se održava maraton kočijama. Zaprežna natjecanja na internacionalnoj razini započela su 1970. godine u Švicarskoj, 1970. godine vožnja je postala priznata prva FEI disciplina. Vožnja zapregama poznata je po nazivu prema broju konja, kao što su jednopreg, dvopreg i četveropreg, rjeđe se upravlja većim brojem konja. Vozač koristi vođice, bič i glas za kontroliranje jednog ili više konja. Natjecanja zaprežnim kolima podijeljena su na: sportske i rekreativne vožnje. Za konjički sport je jako važna konjička oprema, iskustvo vozača i suvozača, a najvažniji je odabir konja. Od opreme se koristi: prsni pojas, rameni remen, zadnji remen sa sedlom i kolanom, „ štrangle“ uzde, podrepnjak, vratni remen i povezujući remeni. Posebnu draž u ovom sportu daju ukrasi kočije kao što su zvona. Naravno tradicijska i kvalitetna znanja u izradi kočije predstavljaju jedan od najvažnijih elemenata za uspjeh u zaprežnom sportu. Danas se na kočiju gleda kao dio naše tradicije i vrjemena koja pobuđuju nostalgiju kada je život tekao sporije. Bavljenje zaprežnim sportom zahtijeva puno upornosti, truda i odricanja, veliko financijsko ulaganje te mnogo znanja o zaprežnim konjima, treningu, opremi i pravilnicima zaprežnog sporta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija), Biotehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZO-ZP-079-0790466-0601 - Analiza i genetsko unapređivanje sportskih pasmina konja u Hrvatskoj (Baban, Mirjana, MZO ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek
Profili:
Mirjana Baban
(mentor)