Pregled bibliografske jedinice broj: 397350
Definiranje molekularnih biljega demencija - put k ranijoj dijagnozi bolesti
Definiranje molekularnih biljega demencija - put k ranijoj dijagnozi bolesti // V. znanstveni skup o poremećajima mozga - Kognitivni poremećaji u neurologiji 2007
Zagreb, Hrvatska, 2007. (pozvano predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 397350 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Definiranje molekularnih biljega demencija - put k ranijoj dijagnozi bolesti
(Molecular biomarkers of dementias - the rode to early diagnosis)
Autori
Hećimović, Silva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Izvornik
V. znanstveni skup o poremećajima mozga - Kognitivni poremećaji u neurologiji 2007
/ - , 2007
Skup
V. znanstveni skup o poremećajima mozga - Kognitivni poremećaji u neurologiji
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 16.03.2007
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Alzheimerova bolest; demencije; biomarkeri; dijagnosticiranje
(Alzheimer's disease; dementias; biomarkers; diagnosis)
Sažetak
Alzheimerova bolest (AB) je najčešći oblik demencije. Iako je prošlo već 100 godina od otkrića bolesti kao i otkrića glavnih patoloških lezija u mozgu pacijenata s AB, senilnih plakova i neurofibrilarnih snopića, još uvijek ne postoji primjerena terapija koja bi liječila bolest, usporila njenu progresiju ili spriječila njen nastanak. S obzirom da promijenjen metabolizam prekursora proteina amiloid-β (APP) i promijenjena razina peptida amiloid-β (Aβ ) predstavljaju glavni uzrok nastanka Alzheimerove bolesti, razumijevanje njihovog mehanizma nastanka i razgradnje važno je za razvoj novih oblika liječenja ove bolesti. S tim u vezi, razvoj novih dijagnostičkih metoda koje će omogućiti rano i točno otkrivanje AB od izuzetne je važnosti. Smatra se da će razvoj bilo kojeg oblika intervencije AB imati najznačajniji učinak u najranijoj fazi bolesti kada promjene u mozgu nisu još tako značajne. Analiza razine triju proteina u likvoru (Aβ 42, ukupnog tau i fosforliranog oblika proteina tau) za sada je dala najbolje rezultate te je pokazala da se ovim testom mogu diferencijalno dijagnosticirati osobe s AB, kao i nedementne osobe te osobe s blagim kognitivnim poremećajem koje će u budućnosti napredovati u AB. Stoga je cilj istraživanja biomarkera utvrditi promjene koje će otkriti AB u njenoj najranijoj fazi. Nadamo se da će različiti aspekti istraživanja Alzheimerove bolesti pridonijeti razvoju novih oblika liječenja i/ili prevencije ove još uvijek neizlječive bolesti.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
098-0982522-2525 - Mehanizam djelovanja kolesterola u nastanku Alzheimerove bolesti (Katušić Hećimović, Silva, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb
Profili:
Silva Katušić Hećimović
(autor)