Pregled bibliografske jedinice broj: 396695
"Luke na unutarnjim vodama – javno privatno partnerstvo – mogućnosti primjene u lukama unutarnjih voda"
"Luke na unutarnjim vodama – javno privatno partnerstvo – mogućnosti primjene u lukama unutarnjih voda" // POWA - 2nd International Conference on Ports and Waterways, Vukovar, 5-6 October, 2007 / Jolić, Natalija (ur.).
Vukovar: Fakultet prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, 2007. str. 27-28 (ostalo, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 396695 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
"Luke na unutarnjim vodama – javno privatno partnerstvo – mogućnosti primjene u lukama unutarnjih voda"
(Inland Ports - public private partnership - application possibilities in inland ports)
Autori
Olujic, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
POWA - 2nd International Conference on Ports and Waterways, Vukovar, 5-6 October, 2007
/ Jolić, Natalija - Vukovar : Fakultet prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, 2007, 27-28
ISBN
978-953-243-020-2
Skup
Međunarodno znanstveno stručno savjetovanje: "Luke i plovni putovi - POWA 2007"
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 05.10.2007. - 06.10.2007
Vrsta sudjelovanja
Ostalo
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
riječne luke; javno-privatno partnerstvo; lučka infrastruktura; razvoj luka
(inland port; public-private partnership; port infrastructure; port developement)
Sažetak
Javno privatno partnerstvo (Public private partnership) predstavlja zajedničke oblike suradnje pri realizaciji infrastrukturnih projekata od strane javnih tijela i privatnih pravnih osoba. Kod JPP-a privatne pravne osobe mogu sudjelovati u projektiranju, financiranju, izgradnji, održavanju, korištenju, upravljanju, vlasništvu itd. Ovakav oblik financiranja nastaje kao posljedica ograničenosti financijskih sredstava javnog sektora s jedne strane i niza složenih i zahtjevnih projekata od javnog interesa s druge strane. Isto tako bitan element je znanje i iskustvo (know-how) te drugačiji način rada privatnog sektora. Vlada Republike Hrvatske donijela je Smjernice za primjenu ugovornih oblika JPP-a kako bi dala određeni zakonski okvir ovakvom provođenju projekata, odnosno kako bi ih na neki način ohrabrila i potakla. U Zakonu o izmjenama i dopunama zakona o lukama unutarnjih voda, čl. 1. stoji kako se riječne luke financiraju iz sredstava pravnih osoba koje su stekle koncesiju za obavljanje lučkih djelatnosti, kreditnim sredstvima od strane međunarodnih ili domaćih financijskih institucija, sredstvima lučkih uprava (prihodi od pristojbi i koncesijskih naknada), sredstvima državnog ili županijskog proračuna. Cilj je rada razmotriti mogućnosti financiranja i izgradnje luka na unutarnjim vodama kroz JPP. Pretpostavka je da će privatne pravne osobe biti zainteresirane za ulaganje u projekte u lukama unutarnjih voda za koje se može znati da će biti profitabilni. S druge strane lučka je uprava dužna izgraditi lučku infrastrukturu potrebnu za normalno funkcioniranje svih potrebnih terminala bez obzira na manju ili veću profitabilnost. Potrebno je da Država i lučke uprave stvore preduvjete, da se donesu provedbeni propisi, da se poradi na atraktivnosti projekata, odnosno da se projekti dobro i detaljno pripreme, da se izrade studije izvedivosti i isplativosti za svaki projekt. Svi projekti koji se planiraju financirati kroz JPP moraju proći propisani postupak odobrenja projekta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo