Pregled bibliografske jedinice broj: 396012
Globalna međuovisnost kao okvir hrvatskog kretanja od „ zajednice“ prema „ društvu“ : primjer istočne Hrvatske
Globalna međuovisnost kao okvir hrvatskog kretanja od „ zajednice“ prema „ društvu“ : primjer istočne Hrvatske // Demografski kontekst i sociokulturne posljedice Hrvatskog domovinskog rata / Živić, Dražen ; Žebec, Ivana (ur.).
Zagreb : Vukovar: Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2009. str. 195-209
CROSBI ID: 396012 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Globalna međuovisnost kao okvir hrvatskog kretanja od „ zajednice“ prema „ društvu“ : primjer istočne Hrvatske
(Global Interdependence as a Framework of Croatian Transition from a “ Community” to a “ Society” : the Example of Eastern Croatia)
Autori
Šundalić, Antun
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Demografski kontekst i sociokulturne posljedice Hrvatskog domovinskog rata
Urednik/ci
Živić, Dražen ; Žebec, Ivana
Izdavač
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar
Grad
Zagreb : Vukovar
Godina
2009
Raspon stranica
195-209
ISBN
978-953-6666-57-7
Ključne riječi
tranzicija, globalizacija, zajednica, društvo, razvoj
(transition, globalization, community, society, development)
Sažetak
Na značenje socijalnog kapitala za društveni razvoj, posebice za njegovu tržišnu formu, ukazali su brojni sociolozi i ekonomski teoretičari (Putnam, Fukuyama, Novak, Thurow i drugi). Prijelaz iz "doba strojeva" u "doba informacija", iz moderne u drugu modernu, nadalje potvrđuje povjerenje kao važnu socijalnu konstantu u ravnomjernom razvoju društva, njegova socijalnog mira također. Hrvatsko se društvo nije povijesno potvrdilo kroz tržišne odnose, niti građansku kulturu. Njegova je suvremenost, pak, određena otvaranjem prema globalnom kapitalizmu i sustavu vrijednosti koji njime dominira. Tako je i "povjerenje" postala jedna od inih vrijednosti koju se treba ugraditi u društveni život. Njegova se zaživljenost u hrvatskom društvu može pratiti kao pomak od krvno-srodničkih, nacionalnih, konfesionalnih, pa i regionalnih pripadanja prema novom, interesnom povezivanju. Novija je povijest hrvatskog društva bremenita teškoćama oko realiziranja ovog projekta. Nepovjerenje je dugo obilježavalo međunacionalne, međukonfesionalne i međuregionalne odnose. Domovinski je rat bio vrhunac njegovog potvrđivanja. Posebice su na istoku Hrvatske vrlo mali pomaci od nepovjerenja prema povjerenju. Ovdje je prisutnija orijentacija na zajednicu (prema Tönniesu, blizina po krvi (srodstvo), mjestu obitavanja (susjedstvo) i blizini duha (vjera, npr)), a manje na društvo (mnoštvo pojedinaca potaknutih osobnim interesima ulazi u brojne međusobne odnose i dodire, a ipak ostaju neovisni i odvojeni). U svakodnevici zajednica znači izvjesnost, društvo i dalje neizvjesnost. Interes, bio on ekonomski, znanstveni ili umjetnički, npr., još uvijek sporo probija dugo taložene barijere prošlih vremena.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Projekti:
010-0792389-1365 - Posttranzicijski identitet ruralnog prostora Slavonije i Baranje (Šundalić, Antun, MZOS ) ( CroRIS)
Profili:
Antun Šundalić
(autor)