Pregled bibliografske jedinice broj: 395869
Stereološka analiza kriptorhičnih testisa u mladih muškaraca
Stereološka analiza kriptorhičnih testisa u mladih muškaraca, 2007., diplomski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 395869 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stereološka analiza kriptorhičnih testisa u mladih muškaraca
(Stereological analysis of cryptorchid testicles in young males)
Autori
Kozina, Viviana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
10.07
Godina
2007
Stranica
37.
Mentor
Lacković-Venturin, Gordana
Neposredni voditelj
Banek, Ljerka
Ključne riječi
testis; kriptiorhizam; stereologija
(testicles; cryptorchidism; stereology)
Sažetak
Sveučilište u Zagrebu Prirodoslovno – matematički fakultet Biološki odsjek Diplomski rad STEREOLOŠKA ANALIZA KRIPTORHIČNIH TESTISA U MLADIH MUŠKARACA VIVIANA KOZINA Sveučilište u Zagrebu Medicinski fakultet Zavod za histologiju i embriologiju Kriptorhizam je najčešći poremećaj razvitka muškog spolnog sustava. U literaturi se navodi učestalost od 2.7% do 10% u novorođenčadi. Naziv kriptorhizam obuhvaća pet različitih mogućnosti nespuštanja testisa u skrotum: pseudoretencija, nepotpuno funkcionalno spuštanje testisa, nepotpuno spuštanje testisa zbog anatomskih razloga, ektopija i pravi kriptorhizam. Istraživanje je obuhvatilo biopsije pedesetorice neplodnih muškaraca u dobi od 18 do 27 godina. Kao kontrola poslužili su uzorci biopsija petorice muškaraca u dobi od 20 do 30 godina dobivenih obdukcijom nakon prometne nesreće. Cilj rada bio je kvantitativno analizirati nekoliko morfoloških parametara kriptorhičnih testisa mladih muškaraca i njihova usporedba s odgovarajućim vrijednostima zdravih muškaraca iste dobi. U istraživanim skupinama provedena je kvantitativna analiza primjenom stereologije koja je uključivala usporedbu kontrolnih uzoraka i uzoraka sjemenika neplodnih muškaraca s obzirom na broj pogodaka na tuniku propriju, epitel i lumen sjemenskih kanalića te Leydigove stanice i ostali intersticij. Istraživanje je obuhvatilo i broj probodišta na sjemenske kanaliće i krvne žile. Iz dobivenih rezultata izračunate su volumenske gustoće tunike proprije, epitela, lumena, sjemenskih kanalića, Leydigovih stanica i intersticija, te dužinske gustoće sjemenskih kanalića i krvnih žila. Rezultati istraživanja ukazuju na smanjenje volumena sjemenskih kanalića i povećanje volumena intersticijskog tkiva i Leydigovih stanica. Smanjenje volumena sjemenskih kanalića ide na račun smanjenja volumena epitela jer volumen lumena kanalića ostaje nepromjenjen, a volumen tunike proprije se povećava. Dužina sjemenskih kanalića se povećava dok dužina krvnih žila ostaje ista kod zdravih i kriptorhičnih testisa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
108-1080399-0383 - Muški i ženski spolni sustav: razvoj, normalna histofiziologija i neplodnost (Ježek, Davor, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb