Pregled bibliografske jedinice broj: 394838
Razvoj algoritma za eksponencijalnu aproksimaciju struje munje
Razvoj algoritma za eksponencijalnu aproksimaciju struje munje, 2009., diplomski rad, Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje, Split
CROSBI ID: 394838 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razvoj algoritma za eksponencijalnu aproksimaciju struje munje
(Development of an algorithm for an exponential approximation of the lightning current)
Autori
Tošić, Josip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje
Mjesto
Split
Datum
27.01
Godina
2009
Stranica
50
Mentor
Vujević, Slavko
Ključne riječi
eksponencijalna aproksimacija; struja munje; Heidlerova funkcija
(exponential approximation; lightning current; Heidler function)
Sažetak
U ovom radu opisana je struja munje u vremenskom i frekvencijskom području preko Heidlerove funkcije gdje se funkcija aproksimirala eksponencijalnim funkcijama. Uvodno poglavlje diplomskog rada opisuje njegov zadatak. U drugom poglavlju uvodi se Heidlerova funkcija kao aproksimacija struje munje. Za vrijeme t<0 struja munje jednaka je nuli. U t = 0 struja munje počinje se mijenjati. Pošto ne postoji analitičko rješenje Heidlerove aproksimacije iz prijelaza iz vremenske u frekvencijsku domenu, u trećem poglavlju je aproksimirana funkcija na bazi prirodnog logaritma e, gdje se metodom kolokacije u točki kombinirano s metodom najmanjih kvadrata dobiju nepoznate vrijednosti težinskih funkcija za faktor strmosti n <3, 4, ..., 15> . Aproksimirana funkcija mora zadovoljavati stvarnu funkciju u m uzorkovanih točaka jednoliko duž intervala promatranja. Određeno je da se funkcija aproksimacije sastoji iz tri dijela: funkcija aproksimacije za u < us , funkcija aproksimacije za područje us <= u <= 1 i funkcija aproksimacije za područje u > 1. U četvrtom poglavlju dobiju se vrijednosti aproksimacije Heidlerove funkcije za frekvencijsko područje gdje se prijelaz iz vremenskog u frekvencijsko područje ostvaruje pomoću inverzne Fourierove transformacije. Analizom stvarne i aproksimirane funkcije u petom poglavlju dobije se malen postotak pogreške što možemo zaključiti iz prikazanih Slika 5.1-5.13. Vidi se da aproksimacija Heidlerove funkcije prati orginalnu funkciju u cijelom svom području. U frekvencijskom području za n=10 postiže se također visok stupanj točnosti što potvrđuje Slika 5.14. Treba naglasitii da se uzeo bilo koji faktor strmosti n <3, 4, ..., 15> postigao bi se opet visok stupanj točnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika
POVEZANOST RADA
Projekti:
023-0000000-3271 - Razvoj naprednih algoritama za modeliranje elektromagnetskih pojava (Vujević, Slavko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje, Split
Profili:
Slavko Vujević
(mentor)