Pregled bibliografske jedinice broj: 394833
Primjena Fourierove transformacije u proračunu uzemljivačkih sustava
Primjena Fourierove transformacije u proračunu uzemljivačkih sustava, 2008., diplomski rad, Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje, Split
CROSBI ID: 394833 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena Fourierove transformacije u proračunu uzemljivačkih sustava
(Application of the Fourier transform in the computation of grounding systems)
Autori
Rogošić, Ante
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje
Mjesto
Split
Datum
12.12
Godina
2008
Stranica
33
Mentor
Vujević, Slavko
Ključne riječi
Fourierova transformacija; uzemljivački sustavi
(Fourier transform; grounding systems)
Sažetak
U diplomskom radu obrađena je problematika proračuna raspodjele potencijala na određenoj udaljenosti od točkastog impulsnog naboja kao i od točkastog izvora impulsne struje, koje su opisane pomoću dvostruko-eksponencijalne aproksimacije. Nepoznati parametri aproksimacijske funkcije impulsne funkcije procjenjuju se pomoću Marquardtove metode, koja je nastala nadogradnjom Gauss-Newtnove metode. U drugom je poglavlju opisan impulsni točkasti naboj u vremenskoj i frekvencijskoj domeni, dvostruko-eksponencijalna aproksimacija, prijelaz iz frekvencijskog u vremensko područje primjenom inverzne Fourierove transformacije te analitički i numerički izraz za raspodjelu potencijala na izabranoj udaljenosti od impulsnog točkastog naboja, u vremenskoj domeni. U trećem je poglavlju opisan točkasti izvor impulsne struje, dvostruko-eksponencijalna aproksimacija impulsne struje munje, način proračuna nepoznatih parametara pomoću Marquardtove metode te numerički izraz za raspodjelu potencijala na izabranoj udaljenosti od impulsnog točkastog izvora struje, u vremenskoj domeni. Diskretna inverzna Fourierova transformacija ne daje zadovoljavajuće rezultate prilikom računanja raspodjele potencijala na većim udaljenostima od impulsnog točkastog naboja. Zbog toga je razvijen numerički algoritam zasnovan na trapeznom pravilu s nejednolikom raspodjelom, koji daje rezultate vrlo visokog stupnja točnosti. Usporedbe analitičkih i numeričkih krivulje potencijala točkastog impulsnog naboja pokazuju da se te dvije krivulje za sve odabrane udaljenosti od izvora u potpunosti preklapaju. Razvijeni je numerički algoritam potom primijenjen za izačun potencijala točkastog izvora impulsne struje, u vremenskoj domeni za odabrani skup udaljenosti od izvora, gdje ne postoji analitičko rješenje u vremenskoj domeni. Namjena razvijenog numeričkog algoritma je njegova primjena kao testnog algoritma tijekom razvoja naprednih numeričkih algoritama za tranzijentnu analizu uzemljivačkih sustava.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika
POVEZANOST RADA
Projekti:
023-0000000-3271 - Razvoj naprednih algoritama za modeliranje elektromagnetskih pojava (Vujević, Slavko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje, Split
Profili:
Slavko Vujević
(mentor)