Pregled bibliografske jedinice broj: 393218
Projektiranje građevne jame - privremena ili trajna konstrukcija?
Projektiranje građevne jame - privremena ili trajna konstrukcija? // 5. Savjetovanje Hrvatskog geotehničkog društva - Izvori ruzika u geotehničkim zahvatima / Mulabdić, Mensur (ur.).
Osijek: Hrvatsko geotehničko društvo, 2009. (ostalo, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 393218 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Projektiranje građevne jame - privremena ili trajna konstrukcija?
(Construction Pit Design - Temporary or Permanent Structure?)
Autori
Miščević, Predrag ; Roje Bonacci, Tanja ; Molk, Nataša
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
5. Savjetovanje Hrvatskog geotehničkog društva - Izvori ruzika u geotehničkim zahvatima
/ Mulabdić, Mensur - Osijek : Hrvatsko geotehničko društvo, 2009
Skup
5. Savjetovanje Hrvatskog geotehničkog društva - Izvori ruzika u geotehničkim zahvatima
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 20.05.2009. - 21.05.2009
Vrsta sudjelovanja
Ostalo
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Geotehnika; građevna jama; potporna građevina; trajanje; potres
(Geotechnical Engineering; Construction Pit; Retaining Structure; Design)
Sažetak
Projektiranje prema Eurocode 1 uključuje u razmatranju građevine predvidjeti i njen proračunski radni vijek (HRN ENV 1991-1:2003, tocka 2.4). Isto predviđa i važeći Zakon o prostornom uređenju i gradnji, Članak 193. Prema Eurocode razlikuju se privremene građevine s proračunskim radnim vijekom od 1-5 godina, od npr. zgrada ili drugih uobičajenih građevina s proračunskim radnim vijekom od 50 godina. Konstrukcije koje se izvode u sklopu osiguranja stabilnosti pokosa građevne jame, ukoliko se ne iskoriste kasnije kao trajne konstrukcije, očigledno spadaju u kategoriju privremenih građevina. Međutim kada se primjene principi projektiranja prema Eurocode 7 na takve privremene građevine u sklopu građevne jame, tada se one ni sa čim ne razlikuju od trajne gradevine. Ovaj problem se javlja u navođenju projektnih situacija na koje treba dimenzionirati takvu građevinu na seizmičko opterećenje (HRN ENV 1997-1:2001, točka 2.2). To posebno postaje naglašeno u područjima koja spadaju u zonu sa intenzitetom potresa 8 ili 9 stupnja. Primjeri, koji su prikazani u radu ukazuju da npr. za analizu konstrukcije potrebne za stabilizaciju zasjeka u stijenskoj masi visine preko oko 5.0 m, za 8. seizmicku zonu praktično statičku analizu nije potrebno niti provoditi. Javlja se pitanje da li je investitore potrebno opterećivati sa tako velikim financijskim izdacima, a da bi se striktno zadovoljili propisi. Da li je potrebno privremenu građevinu dimenzionirati na ubrzanja od potresa koja su definirana za povratna razdoblja koja se koriste u područjima s intenzitetom potresa 8. ili 9. stupnja? Za intenzitet potresa 8 stupnja prema HRN ENV 1998-1-1:2005, proračunsko ubrzanje iznosi 0.2 g. Za privremenu konstrukciju je nepotrebno dimenzioniranje izvršiti s vodoravnim silama od seizmičkog djelovanja HRVATSKO GEOTEHNIČKO DRUŠTVO 5. SAVJETOVANJE IZVORI RIZIKA U GEOTEHNIČKIM ZAHVATIMA Osijek, 20-21.05.2009. određenu za tako velika povratna razdoblja statistički moguće pojave potresa. Predlaže se da se nacionalnim dodatkom (NAD) predvidi dimenzioniranje privremenih građevina sa seizmičkim opterećenjem koje bi odgovaralo predviđenom trajanju do 5 godina.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
083-0831510-1515 - Geotehnički vid utjecaja krškog terena na povećanje troškova građenja
083-0831510-3130 - Modeliranje rastrošbe za potrebe proračuna geotehničkih konstrukcija u flišu (Miščević, Predrag, MZO ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije, Split