Pregled bibliografske jedinice broj: 392068
Modeliranje i analiza potpisa električnog polja kod utvrđivanja korozijskih oštećenja
Modeliranje i analiza potpisa električnog polja kod utvrđivanja korozijskih oštećenja // Knjiga sažetaka XXI. Hrvatskog skupa kemičara i kemijskih inženjera / Novak, Predrag (ur.).
Zagreb: Hrvatsko drušrvo kemijskih inženjera, 2009. str. 42-42 (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 392068 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Modeliranje i analiza potpisa električnog polja kod utvrđivanja korozijskih oštećenja
(Modeling and analysis of the electric field signature for detection of corrosion defects)
Autori
Martinez, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka XXI. Hrvatskog skupa kemičara i kemijskih inženjera
/ Novak, Predrag - Zagreb : Hrvatsko drušrvo kemijskih inženjera, 2009, 42-42
ISBN
978-953-6894-38-3
Skup
XXI. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Trogir, Hrvatska, 19.04.2009. - 22.04.2009
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
modeliranje; električno polje; korozijska oštećenja
(modelling; electric field; corrosion defects)
Sažetak
Korozija je nenamjerno trošenje konstrukcijskih materijala pod utjecajem okoliša i predstavlja tehnološki problem čiji se troškovi u razvijenih zemljama procjenjuju na 3-4% BDP-a. Utvrđeno je da se sistematičnom primjenom protumjera troškovi korozije mogu smanjiti za 30-tak %. U današnje vrijeme, borba protiv korozije u industrijskim postrojenjima, kompleksan je i strukturirani proces obuhvaćen pojmom korozijskog menadžmenta koji uključuje niz raznovrsnih aktivnosti koje se provode tijekom životnog vijeka konstrukcije, a čiji je cilj smanjenje korozije, te popravak korozijom izazvane štete koja utječe na integritet sustava i radne troškove. Indirektne metode utvrđivanja položaja korozijskih oštećenja konstrukcija važna su komponenta korozijskog menadžmenta, a zasnivaju se na mjerenju i analizi potpisa električnog polja uzrokovanog korozijskom aktivnošću. Mjerenja električnog potpisa relativno su jednostavna i uključuju trenutačna ili vremenski ovisna mjerenja gradijenta potencijala u blizini konstrukcije koja se ispituje. Nasuprot toga, interpretacija rezultata takvih mjerenja u najvećem je broju slučajeva vrlo kompleksna, i često potpomognuta kompjutorskim modelima. Kompjutorske simulacije u širokoj su upotrebi za analizu, ali i za predviđanje korozijom povezanih električnih (i magnetskih) polja, posebice kod objekata u moru. Strategije modeliranja variraju od jednostavnih dipolnih modela do detaljnih modela graničnih elemenata konstrukcije i njezina okoliša. Model graničnih elemenata omogućava definiranje stvarne geometrije konstrukcije, svojstava materijala i svojstava okoliša. Činjenica da korozijski parametri materijala (površine konstrukcije), ulaze u elektrostatički problem izračunavanja raspodjele struje i potencijala preko graničnih uvjeta, čini ovaj problem tipičnim zadatkom elektrokemijskog inženjerstva. U ovom radu prikazani su rezultati simulacije električnog polja geometrijski jednostavnog korozijskog sustava metodom graničnih elemenata te usporedba s laboratorijskim mjerenjima. Također su prikazana i terenska mjerenja električnog potpisa korozijskih oštećenja na ukopanom cjevovodu, te korelacija rezultata s vizualnim opažanjima direktne inspekcije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-0822161-2982 - INHIBICIJA KOROZIJE PRIRODNIM SPOJEVIMA: OD MOLEKULSKIH MODELA DO PRIMJENE (Martinez, Sanja, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Sanja Martinez
(autor)