Pregled bibliografske jedinice broj: 392019
Olanzapin u liječenju povratnog depresivnog poremećaja s psihotičnim sadržajima i rizik dijabetesa
Olanzapin u liječenju povratnog depresivnog poremećaja s psihotičnim sadržajima i rizik dijabetesa // Drugi hrvatski psihijatrijski dani
Opatija, Hrvatska, 2005. str. 72-73 (poster, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 392019 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Olanzapin u liječenju povratnog depresivnog poremećaja s psihotičnim sadržajima i rizik dijabetesa
(Olanzapine in the treatment of recurrent depressive disorder with psychotic features and the risk of diabetes mellitus)
Autori
Rončević-Gržeta Ika ; Girotto Igor ; Frančišković Tanja ; Balaban Loredana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Skup
Drugi hrvatski psihijatrijski dani
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 17.03.2005. - 20.03.2005
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
olanzapin; povratni depresivni poremećaj s psihotičnim sadržajima; dijabetes mellitus
(olanzapine; recurrent depressive disorder with psychotic features; diabetes mellitus)
Sažetak
Povišena razina šećera u krvi poznata je pojava kod liječenja konvencionalnim antipsihoticima, ali još je češće prisutna u liječenju atipičnim antipsihoticima kao npr. klozapinom i olanzapinom. Posebna upozorenja prate primjenu olanzapina. Prekomjerna tjelesna težina kao i dobivanje na tjelesnoj težini tijekom tretmana atipičnim antipsihoticima te pozitivna obiteljska anamneza jedan su od faktora rizika za porast šećera u krvi tijekom liječenja olanzapinom. Prikazati ćemo bolesnicu staru 70 godina, udanu, majku tri sina, koja se liječi zbog depresivnog poremećaja zadnje 22 godine. U tom periodu u 20 je navrata bolnički liječena. Unatrag 15 godina boluje od šećerne bolesti ; s oralnim antidijabeticima unatrag 9 godina, a na inzulinu je zadnje 4 godine. Sve vrijeme prima terapiju konvencionalnim antipsihoticima (promazin, flufenazin), atipičnim antipsihotikom (sulpirid), tricikličkim antidepresivom (amitriptilin) te anksioliticima (diazepam). Ne dolazi do potpunog oporavka između pojedinačnih epizoda depresije. Pacijentica ne funkcionira, zaostaje bezvoljnost i nedostatan interes za okolinu ; prisutno je kognitivno zatajivanje u smislu teškoća koncentracije i zaboravljivost. Unazad dvije godine je na terapiji olanzapinom (Zyprexa) u dozi od 10 mg navečer i poroxetinom (Seroxat) u dozi od 30 mg ujutro. Vrijednosti šećera u krvi kao ni tjelesna težina nisu se značajno promijenice, a pacijentica je nakon 20 godina prvi put u funkciji: adekvatnog raspoloženjua, urednih voljno-nagonskih dinamizama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka