Pregled bibliografske jedinice broj: 391342
Arheološka istraživanja na Starom gradu Krapini 2008. godine
Arheološka istraživanja na Starom gradu Krapini 2008. godine // Annales Instituti archaeologici, 5 (2009), 95-100 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, ostalo)
CROSBI ID: 391342 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Arheološka istraživanja na Starom gradu Krapini 2008. godine
(Archaeological Excavations of Stari grad Krapina in 2008)
Autori
Tkalčec, Tatjana
Izvornik
Annales Instituti archaeologici (1845-4046) 5
(2009);
95-100
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, ostalo
Ključne riječi
burg; arheološka istraživanja; Stari grad Krapina; kasni srednji vijek; 13.-15. stoljeće
(burg; archaeological excavations; Stari grad Krapina; Late Middle Ages; thirteenth-fifteenth centuries)
Sažetak
Na obroncima Strahinjščice, nad srednjovjekovnom Krapinom smještena su bila dva burga, s jedne strane Stari grad Krapina, a sa suprotne strane na brdu Josipovac – Novi grad, na kojem je možda i u starija vremena postojalo utvrđenje. Krapina je s dva burga bila čvrsto uporište obrambenog sustava prema Kranjskoj. Osobito je strateški povoljan položaj imao krapinski Stari grad, čija je romanička jezgra bila na najvišem brijegu na 270 m n/m, a koja je zaprimala i do 70 metara niže terase brijega. Strmina brda omogućavala je utvrdi dobru kontrolu nad dolinom Krapinčice. Arheološka istraživanja poduzeta 2008. godine donijela su nove spoznaje o funkciji prostora donjeg dvorišta utvrde, koje je formirano u kasnijim razdobljima funkcioniranja utvrde. Pokretni arheološki nalazi, te pojedini nalazi drvenih objekata i zidanih struktura već sada upućuju na funkcioniranje tog prostora u sklopu utvrde u razdoblju kasnog srednjeg vijeka. I dok smo s jedne strane na području tzv. sektora A uglavnom utvrdili slojeve bogate nalazima keramike i životinjskih kostiju, dakle otpadaka i smeća srednjovjekovnih stanovnika grada koji su se na tome prostoru taložili kroz duže razdoblje razvijenog i kasnog srednjeg vijeka, uglavnom uslijed klizanja niz padinu s višeg terena, vjerojatno s područja kule gornjih vratiju, s druge strane na područjima sektora B i C je ustanovljeno oblikovanje tog prostora u namjene nekih stambenih i gospodarskih objekata, zidanih (sektor C) ili drvenih (sektor B).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
197-1970685-0693 - Srednjovjekovno naseljavanje sjeverne Hrvatske u svjetlu arheoloških izvora (Sekelj-Ivančan, Tajana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za arheologiju, Zagreb
Profili:
Tatjana Tkalčec
(autor)