Pregled bibliografske jedinice broj: 391161
Područje između Molva i Virja bogato arheološkim nalazima
Područje između Molva i Virja bogato arheološkim nalazima // Molvarski informativni list, 35 (2008), 35; 19-21 (podatak o recenziji nije dostupan, prikaz, stručni)
CROSBI ID: 391161 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Područje između Molva i Virja bogato arheološkim nalazima
(Area between Molve and Virje is rich of archaeological finds)
Autori
Sekelj Ivančan, Tajana
Izvornik
Molvarski informativni list (1333-3046) 35
(2008), 35;
19-21
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prikaz, stručni
Ključne riječi
Virje – Volarski breg; rani srednji vijek; La Tene; talioničke peći; radionica
(Early Middle Age; La Tene; smelting kilns; smelting workshop)
Sažetak
Sjeveroistočno od Virja u Podravini smješten je arheološki lokalitet Volarski breg. Nalazište je evidentirano tijekom 1980.- tih godina kojom prigodom su s površine lokaliteta prikupljeni ulomci prapovijesne i srednjovjekovne keramike koji su ukazivali na to da je naseljenost ovog prostora bila intenzivna tijekom više povijesnih razdoblja. Godine 2007., nakon proljetnog oranja livade smještene sjeverno od uzvišenja Volarski breg na površinu oranice su, osim ranosrednjovjekovnih i kasnosrednjovjekovnih ulomaka keramike, dospjeli i ulomci keramičkih puhalica, lomljena rastaljena i ohlađena troska te komadi željeznih štapića, što je ukazivalo na postojanje jedne ili više talioničkih peći na ovome položaju. Iz tog su razloga u proljeće 2008. g. poduzeta arheološka istraživanja prigodom kojih je pronađen dio ranosrednjovjekovne radionice u kojoj se nekad odvijao zahtjevan postupak izdvajanja čistog željeza iz željezne rudače iz prirode. Otvorena je i istražena arheološka sonda oko 240 m2 površine na kojoj su evidentirani ostaci pet sigurnih peći za taljenje željezne rudače in situ, te još jedna jako uništena konstrukcija za koju se pretpostavlja da je također ostatak peći in situ. Peći su imale identičnu konstrukciju a sastojale su se od tri osnovna dijela. Središnji dio ili ložište bio je prostor u koji se umetala željezna rudača te veća količina ugljena, gdje su zajedno izgarali na visokoj temperaturi. Na dnu prostora ložišta nalazila se okrugla plitka zapečena tvorevina promjera oko 24 cm na koju se taložilo čisto željezo. Na ljevkastoj konstrukciji peći bile su smještene tzv. sapnice ili sapnica za dovod zraka, neophodnog u procesu taljenja. Iz prostora ložišta, kroz otvor se slijevala tekuća zgura u kanalić, a potom u manju jamu iz koje ju je bilo moguće nakon hlađenja izmjestiti u otpadne jame sa zapečenim dnom kojih je pri iskopavanju evidentirano pet, a istraženo tri. Osim dijelova radionice, analizom radioaktivnog izotopa ugljika iz ugljena datirane u kraj 8. i u 9. stoljeće, tijekom iskopavanja prikupljeno je kasnobrončanodobne i latenske keramike, a evidentirana su i dva prapovijesna latenska objekta iz razdoblja 2. do prve polovine 1. stoljeća prije Krista.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
197-1970685-0693 - Srednjovjekovno naseljavanje sjeverne Hrvatske u svjetlu arheoloških izvora (Sekelj-Ivančan, Tajana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za arheologiju, Zagreb
Profili:
Tajana Sekelj Ivančan
(autor)