Pregled bibliografske jedinice broj: 391114
Salonitanske molitve u kamenu
Salonitanske molitve u kamenu // Salonitansko-splitska crkva u prvom tisućljeću kršćanske povijesti. Zbornik međunarodnoga znanstvenog skupa u povodu 1700. obljetnice mučeništva sv. Dujma Split, 14.-15. svibnja 2004. / Dukić, Josip ; Kovačić, Slavko ; Višić-Ljubić, Ema (ur.).
Split: Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Splitu, 2008. str. 239-260 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 391114 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Salonitanske molitve u kamenu
(Salonitan prayers on the stones)
Autori
Dukić, Josip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Salonitansko-splitska crkva u prvom tisućljeću kršćanske povijesti. Zbornik međunarodnoga znanstvenog skupa u povodu 1700. obljetnice mučeništva sv. Dujma Split, 14.-15. svibnja 2004.
/ Dukić, Josip ; Kovačić, Slavko ; Višić-Ljubić, Ema - Split : Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Splitu, 2008, 239-260
ISBN
978-953-256-021-3
Skup
Salonitansko-splitska crkva u prvom tisućljeću kršćanske povijesti. Zbornik međunarodnoga znanstvenog skupa u povodu 1700. obljetnice mučeništva sv. Dujma Split, 14.-15. svibnja 2004.
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 14.05.2004. - 15.05.2004
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Rimska provincija Dalmacija; Rano kršćanstvo; Salonitanska crkva; epigrafija; molitve
(The Roman Province of Dalmatia; Early Christianity; The Diocese of Salona (Ecclesia Salonitana); epigraphy; prayers)
Sažetak
U literarnim tekstovima koji govore o Saloni rijetko se spominje molitva. Najbrojnija svjedočanstva o molitvi zapisana su u kamenu. Na temelju prodataka koje nam pružaju natpisi, moguće je osvijetliti neke aspekte molitvenog života salonitanskih kršćana. Upravo zbog toga epigrafski izvori zaslužuju zasebnu obradu. Starokršanski natpisi pronađeni su na glavnim lokalitetima Salone: Manastirinama, Marusincu, Kapljuču, Crikvinama i Gradskim bazilikama, te na drugim lokalitetima unutar i izvan gradskih zidna. Nekoliko natpisa pronađeno je u Splitu. Osobito važan natpis nalazi se na mozaiku apside kapele sv. Venancija u Lateranu. Od sveukupnog broja salonitanskih natpisa, dvadeset ih govori o molitvi. Natpisi su nastali u rasponu od druge polovice IV. st. do 642. godine, kada je po svoj prilici dovršena kapela sv. Vnancija u Rimu, podignuta u čast salonitanskim mučenicima i porečkomu sv. Mauru. Mjesta na kojima su salonitanski kršćani molili bili su grobovi pokojnika, grobovi salonitanskih mučenika, te brojne bazilike i crkve u gradu i okolici. Salonitanske molitve uglavnom su jednostavnijeg oblika. U Saloni se molilo u redovitim okolnostima, u svečanim prilikama, te u trenutcima neposrednih opasnosti za sigurnost grada. Manji dio napisa bilježi molitve hvale i zahvaljivanja, dok se veći dio odnosi na traženje određenih milosti, bilo da se radi o vremenitim ili duhovnim dobrima. Od vremenitih dobara Salonitanci su molili za sreću, hrabrost, dug život i tražili su nebesku zaštinu za svoj gad. Od duhovnih dobara treba istaknuti razne vrline, milosti, duhovno zdravlje, vjeru, spas i život vječni.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest