Pregled bibliografske jedinice broj: 391096
Neki aspekti kvalitete bračnog funkcioniranja tijekom tranzicije u roditeljstvo
Neki aspekti kvalitete bračnog funkcioniranja tijekom tranzicije u roditeljstvo // 19. Dani Ramira i Zorana Bujasa: Program i sažeci priopćenja / Ljubotina, D., Kamenov, Ž., Mikac, U., Urch, D. (ur.).
Zagreb, 2009. (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 391096 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Neki aspekti kvalitete bračnog funkcioniranja tijekom tranzicije u roditeljstvo
(Some aspects of the quality of marital functioning during transition to parenthood)
Autori
Tucak Junaković, Ivana ; Ćubela Adorić, Vera ; Nekić, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
19. Dani Ramira i Zorana Bujasa: Program i sažeci priopćenja
/ Ljubotina, D., Kamenov, Ž., Mikac, U., Urch, D. - Zagreb, 2009
ISBN
978-953-175-339-5
Skup
19. Dani Ramira i Zorana Bujasa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 22.04.2009. - 25.04.2009
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
tranzicija u roditeljstvo; stabilnost braka; konflikti; pravednost; idealiziranje; zadovoljstvo
(transition to parenthood; marital stability; conflicts; fairness; idealization; satisfaction)
Sažetak
Tranzicija u roditeljstvo jedan je od najizazovnijih prijelaza u životnom ciklusu obitelji. Iako uobičajeni nalazi ukazuju na opadanje bračne kvalitete i zadovoljstva brakom nakon rođenja prvog djeteta, pitanje je koje su domene bračnog odnosa najosjetljivije na utjecaj tranzicije u roditeljstvo. Kako bi se dijelom odgovorilo na ovo pitanje, provedeno je istraživanje s ciljem ispitivanja utjecaja tranzicije u roditeljstvo na percepciju kvalitete funkcioniranja u sljedećim aspektima bračnog odnosa: bračni konflikti, percepcija zadovoljstva i usklađenosti bračnih partnera u pitanjima roditeljstva, percepcija pravednosti bračnog odnosa, stabilnost braka i tendencija idealiziranja vlastitog braka i/ili bračnog partnera. U istraživanju su sudjelovale dvije skupine od po 80 bračnih parova. U prvoj skupini parova supruge su bile po prvi put trudne, a drugu skupinu činili su oni parovi koji su po prvi put postali roditelji. Percepcija kvalitete funkcioniranja u pojedinim aspektima bračnog odnosa ispitana je odgovarajućim skalama iz Upitnika percepcije kvalitete bračnog odnosa (UPKBO, Ćubela Adorić i Jurević, 2006). Rezultati provedenog istraživanja pokazali su značajnu međusobnu povezanost percipirane kvalitete u svim ispitanim aspektima bračnog odnosa u obje skupine bračnih parova, izuzev neznačajne povezanosti percepcije pravednosti bračnog odnosa i bračnih konflikata u parova koji očekuju dijete. Dobiveni rezultati sugeriraju da tranzicija u roditeljstvo negativno utječe na percepciju kvalitete braka jer se pokazalo da su roditelji bili manje zadovoljni svim ispitanim aspektima bračnog odnosa u usporedbi s osobama koje su tek trebale postati roditeljima. Dvije su se skupine također razlikovale s obzirom na povezanost kvalitete funkcioniranja u različitim aspektima bračnog odnosa s procjenom važnosti braka i roditeljstva. U radu se također razmatra relacija nekih sociodemografskih varijabli i percipirane kvalitete braka tijekom tranzicije u roditeljstvo.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301422-1420 - Uloga socio-kognitivnih procesa u samoregulaciji i interpersonalnim odnosima (Kamenov, Željka, MZOS ) ( CroRIS)
269-1301422-1493 - Iskustva nepravde i psihološka dobrobit tijekom nekih životnih tranzicija (Ćubela Adorić, Vera, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb,
Sveučilište u Zadru