Pregled bibliografske jedinice broj: 390468
Elektrostatska sorpcija kationa na anionske izmjenjivače i njena primjena u određivanju radionuklida
Elektrostatska sorpcija kationa na anionske izmjenjivače i njena primjena u određivanju radionuklida // XXI. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera – Knjiga sažetaka / Novak, Predrag ; Pičuljan, Katarina, Smolec, Sonja (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2009. (poster, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 390468 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Elektrostatska sorpcija kationa na anionske izmjenjivače i njena primjena u određivanju radionuklida
(Electrostatic sorption of cations on anion exchangers and its application in radionuclides determination)
Autori
Rožmarić Mačefat, Martina ; Grahek, Željko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XXI. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera – Knjiga sažetaka
/ Novak, Predrag ; Pičuljan, Katarina, Smolec, Sonja - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2009
ISBN
978-953-6894-38-3
Skup
XXI. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Trogir, Hrvatska, 19.04.2009. - 22.04.2009
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
niske aktivnosti; alfa i beta emiteri; anionski izmjenjivači
(low level activities; alpha and beta emitters; anion exchangers)
Sažetak
Određivanje niskih aktivnosti čistih alfa i beta emitera u kompleksnim (prirodnim) uzorcima zahtijeva kvantitativnu izolaciju ciljanog radionuklida iz uzorka uz istovremeno odjeljivanje od niza drugih elemenata. U tu svrhu najčešće se koriste novosintetizirane ekstrakcijsko- kromatografske smole koje osim visoke cijene karakterizira i gubitak kapaciteta tijekom upotrebe. Kao dobra alternativa zbog niske cijene kao i kemijske i mehaničke stabilnosti mogu poslužiti ionski izmjenjivači. Međutim kako kompleksni uzorci u pravilu sadrže velike količine iona koje je potrebno odijeliti od ciljanog radionuklida upotreba ionskih izmjenjivača za njihovo vezanje i odjeljivanje na klasičan način, zbog ograničenog kapaciteta i neselektivnosti, gotovo da je nemoguća. Da bi se ionski izmjenjivači mogli primjenjivati za navedena odjeljivanja nužno je da kapacitet izmjenjivača ne bude ograničavajući faktor odnosno ionska zamjena ne smije biti dominantan mehanizam vezanja iona. Stoga će u radu biti pokazano kako se anionski izmjenjivači u nitratnom obliku u kombinaciji s alkoholnim otopinama mogu upotrebljavati za vezanje i odjeljivanje različitih kationa. 1, 2 Razmatrat će se mehanizam vezanja kationa na anionske izmjenjivače te će se pokazati utjecaj dielektrične konstante medija na jakost vezanja kationa odnosno promjenu selektivnosti izmjenjivača (jakost vezanja Ca, Sr, Y, Pb, Th, U, Am, Pu na izmjenjivač Amberlite CG-400 u NO3- obliku iz otopina HNO3 u metanolu, etanolu, acetonu itd). Nadalje, pokazat će se utjecaj promjene dielektrične konstante na jakost vezanja pojedinih kationa na izmjenjivač u ovisnosti o temperaturi. Na kraju će se pokazati kako je ovaj način vezanja kationa na anionski izmjenjivač moguće praktično primijeniti za razvoj metoda izolacije i određivanja radionuklida u prirodnim uzorcima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
098-0982934-2713 - Radionuklidi i elementi u tragovima u okolišnim sustavima (Barišić, Delko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb