Pregled bibliografske jedinice broj: 390141
Tragom jedne rečenice Tome Arhiđakona o ostrogotskom periodu u Dalmaciji (Historia Salonitana, VII)
Tragom jedne rečenice Tome Arhiđakona o ostrogotskom periodu u Dalmaciji (Historia Salonitana, VII) // III. Gortanovi dani: Treći » Dani u čast dr. Veljka Gortana«
Zagreb, Hrvatska, 2009. (predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 390141 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Tragom jedne rečenice Tome Arhiđakona o ostrogotskom periodu u Dalmaciji (Historia Salonitana, VII)
(Following the trail of a sentence by Thomas the Archdeacon on the Ostrogothic period in Dalmatia (Historia Salonitana, VII))
Autori
Basić, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Skup
III. Gortanovi dani: Treći » Dani u čast dr. Veljka Gortana«
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 25.04.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Toma Arhiđakon; Ostrogoti; Dioklecijanova palača
(Thomas the Archdeacon; Ostrogoths; Diocletian's Palace)
Sažetak
Izlaganje se temelji na rečenici iz VII. glave ("Qualiter Salona capta est") kronike Historia Salonitana Tome Arhiđakona: Ipse intrauit prescriptum edificium Dioclitiani cesaris et imperiales titulos ibidem sculptos deposuit atque deleuit, aliquam etiam partem eiusdem edificii destrui fecit. – » Sam vojvoda ušao je u prije opisanu zgradu cezara Dioklecijana, te je skinuo i uništio carske natpise koji su ondje bili uklesani i dao je razoriti dio iste zgrade« (prev. O. Perić). Komparativnom analizom Ljetopisa Popa Dukljanina i Tomine kronike R. Katičić je došao do zaključka da su oba djela kao predložak imala isti izvor, ali u više kronološki udaljenih verzija, što je posljedično radikalno izmijenilo kako sadržaj izvora tako i pristupe dvaju različitih autora tekstu. Prema Katičiću, Tomino kazivanje o Gotima kao o razoriteljima Salone (također prisutno kod popa Dukljanina) izvor ima u nekom dokumentu nastalom vjerojatno koncem XI. st. Opisani je odmak bio dovoljan da povijesni izvještaj o zauzeću grada od strane Avara i Slavena metastazira u polulegendarnu priču o Gotima koju nam donosi Toma. Prema Arhiđakonovu pripovijedanju, Salona je dijelom razorena kada su Ostrogoti na čelu s Totilom opustošili Dalmaciju na svom putu u Italiju. Međutim, kod Tome se sačuvala i predaja da je » sam vojvoda (sc. Totila) ušao u prije opisanu zgradu cezara Dioklecijana, te je skinuo i uništio carske natpise koji su ondje bili uklesani i dao je razoriti dio iste zgrade« . Nije vjerojatno da se tu Toma drži pisanog vrela identičnog s onim istim predloškom koji je, u navlastitoj redakciji, dijelio s ljetopiscem Dukljaninom. Čitav kontekst u kojem se vijest nalazi svojom partikularnošću i lokalnim značajem nije primjeren priči o osvojenju i razaranju salonitanskog grada. Nije uspjelo ući u trag izvorima kojima se Toma tu služio. Ipak izgleda kao da je tu do kroničara doprlo neko vrelo, tradirano bilo u pisanom ili usmenom obliku, koje zrcali sačuvanu svijest o jednoj ostrogotskoj ekskurziji kojom je Palača bila poharana tijekom bizantsko-ostrogotskih sukoba VI. st. Ono je do XIII. st. došlo u korumpiranu obliku, tako da je sadržalo ne samo obavijest o – inače beznačajnoj – gotskoj ekspediciji, već i racionalizaciju jednog fenomena potpuna odsustva bilo kakvih Dioklecijanovih uspomena u Palači.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest, Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1300623-0622 - Hrvatska umjetnička baština do stila 1200. u europskom kontekstu (Jurković, Miljenko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Ivan Basić
(autor)