Pregled bibliografske jedinice broj: 390122
Adsorpcija salicilne kiseline na kristalnom sjemenu kalcita
Adsorpcija salicilne kiseline na kristalnom sjemenu kalcita // XXI. Hrvatski Skup kemičara i kemijskih inženjera, Knjiga sažetaka / Novak, Predrag (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2009. (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 390122 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Adsorpcija salicilne kiseline na kristalnom sjemenu kalcita
(Adsorption of salicylic acid on the calcite seed crystals)
Autori
Ukrainczyk, Marko ; Kralj, Damir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XXI. Hrvatski Skup kemičara i kemijskih inženjera, Knjiga sažetaka
/ Novak, Predrag - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2009
ISBN
978-953-6894-8-3
Skup
XXI. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Trogir, Hrvatska, 19.04.2009. - 22.04.2009
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Kalcit; adsorpcija; salicilna kiselina
(Calcite; adsorption; salicylic acid)
Sažetak
Sve se veća pažnja pridaje razvoju novih sustava kontrolirane isporuke farmaceutskih pripravaka u organizam. Razlog interesa farmaceutske industrije za istraživanja takvih sustava leži u činjenici, da je njihovom primjenom moguća kontrola brzine otpuštanja aktivnih tvari, njihova ciljana doprema u specifična tkiva i/ili organe te da mogu stabilizirati aktivne tvari i pospješiti njihovu biodostupnost. Iako su organski sustavi, poput liposoma, raznih polimera i micela, daleko češći u praksi, kao mogući isporučitelji lijekova u novije se vrijeme uvode i istražuju anorganski nosači i organsko/anorganski kompoziti. Potencijalna primjena kalcijeva karbonata kao isporučitelja aktivnih farmaceutskih tvari temelji se na njegovoj lakoj dostupnosti, netoksičnosti i dokazanoj biokompatibilnosti. Kako bi kalcijevi karbonati bili podobni za takovu primjenu, potrebno je dobro definirati njihov minerološki sastav i morfologiju te doseg i mehanizam adsorpcije i/ili apsorpcije aktivne komponente. Cilj je ovoga rada, istražiti mehanizam i doseg adsorpcije salicilne kiseline, protuupalnog nestereoidnog lijeka korištenog kao modelna organska molekula, na kristalnom sjemenu kalcita različitih morfologija: skalenoedri, romboedri i romboedri submikronskih dimenzija. U ovom je radu korišteno kristalno sjeme pripravljeno u taložnom sustavu Ca(OH)2(s) – H2O(l) – CO2(g), pri čemu je razrađen postupak koji omgućuje dobivanje znatnih količina čistog i dobro definiranoga taloga. Talogu su određivani specifična površina, mineraloški sastav, morfologija i veličina čestica. Adsorpcija salicilne kiseline na površinu kalcita potvrđena je FT-IR spektroskopijom te je određena njena površinska koncentracija i površina koju zauzima jedna molekula. Utvrđeno je da je adsorpcija salicilne kiselina na kalcit skalenoedarske morfologije (ispoljene {;21-1}; plohe) intenzivnija nego na romboedrima (ispoljene {;104}; plohe). Kako romboedarske plohe kalcita čine kalcijevi i karbonatni ioni uređeni u stehiometrijskom omjeru, za razliku od nestehiometrijskih skalenoedarskih ploha, dobiveni rezultati upućuju na pretežito elektrostatsku narav adsorpcije pri uvjetima u otopini pri kojima je salicilna kiselina potpuno disocirana.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
098-0982904-2951 - Mehanizmi taloženja anorganskih biokompatibilnih i srodnih materijala (Kralj, Damir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb