Pregled bibliografske jedinice broj: 389105
Utjecaj eksploatacije mfibolskih stijena na šumu i tlo okolice Vetova
Utjecaj eksploatacije mfibolskih stijena na šumu i tlo okolice Vetova // Radovi, Šumarski institut Jastrebarsko, 43 (2008), 1; 39-44 (podatak o recenziji nije dostupan, prethodno priopćenje, znanstveni)
CROSBI ID: 389105 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj eksploatacije mfibolskih stijena na šumu i tlo okolice Vetova
(The influence of amphibolite rock exploatation on forest and soil in Vetovo area)
Autori
Vrbek, Boris ; Pilaš, Ivan ; Lisjak, Zlatko
Izvornik
Radovi, Šumarski institut Jastrebarsko (1332-9596) 43
(2008), 1;
39-44
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prethodno priopćenje, znanstveni
Ključne riječi
taloženje; kamenolom; tlo; šumska zajednica
(deposition; quarry; soil; forest assotiation)
Sažetak
Na području Vetova, u Požeškoj Županiji, dulji niz godina je obavljana eksploatacija amfibolskih stijena, a taložne tvari, nastale uslijed kopanja i mrvljenja stijena, utjecale su na okoliš kamenoloma tijekom niza decenija, sve do današnjih dana. Kako bi se istražio utjecaj kamenoloma na okolne šume, u dogovoru s Hrvatskim šumama Uprave šuma Požega, praćeno je taloženje prašine i padalina kroz 6 mjeseci tijekom 2001. godine na dvije pokusne plohe. Jedna pokusna ploha je postavljena u šumskoj zajednici hrasta kitnjaka i bukve blizu kamenoloma, a druga kao kontrola nekoliko kilometara dalje u istoj zajednici na istom tipu tla. Na oba lokaliteta tip tla je distrični kambisol, lesivirani. Na svakoj su plohi postavljena po tri lijevka. Od iona analizirani su SiO2, SO4, Mg, Ca, K i Na. Rezultati laboratorijskih analiza uzoraka vode pokazali su veliku razliku u sadržaju SiO2 i SO4 tijekom svih mjeseci u godini. Na plohi blizu kamenoloma prisutno je bilo višestruko povećanje količine tih čestica. Prosječni pH uzoraka na plohi kod kamenoloma iznosio je 5, 18 s rasponom od 3, 53 do 6, 21, a prosječni pH na kontrolnoj plohi je iznosio 6, 77 s rasponom pH od 5, 60 do 8, 28. Jasno je da na sastav i pH padalina imaju utjecaja i ostale tvari koje dolaze daljinskim transportom, ali se ovdje to nije moglo razdvojiti. Papu~ki su amfiboliti zbog pojavljivanja dioritnog kemizma nešto „ kiseliji“ i imaju 51, 93% SiO2. Uslijed povećanja SiO2 uzorci na plohi blizu kamenoloma su kiseliji u odnosu na kontrolu, a to ima utjecaja na kemizam tala tog područja i na vegetaciju obližnje šumske zajednice.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
024-0242049-2103 - Šumska staniša u uvjetima izloženosti štetnim utjecajima i klimatskim promjenama (Vrbek, Boris, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski šumarski institut, Jastrebarsko
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- CAB Abstracts