Pregled bibliografske jedinice broj: 389074
Geotermalna voda - obnovljiv, ekološki prihvatljiv i višenamjenski energetski potencijal
Geotermalna voda - obnovljiv, ekološki prihvatljiv i višenamjenski energetski potencijal // Međunarodni kongres / International Congress Energy and the environment Energija i okoliš 2008 Vol II / Bernard Franković (ur.).
Opatija: Hrvatski savez za sunčevu energiju, 2008. str. 259-267 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 389074 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Geotermalna voda - obnovljiv, ekološki prihvatljiv i višenamjenski energetski potencijal
(Geothermal water - renewable, ecologically acceptable and multipurpose energy potential)
Autori
Horvat, Siniša ; Getliher, Alojz
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Međunarodni kongres / International Congress Energy and the environment Energija i okoliš 2008 Vol II
/ Bernard Franković - Opatija : Hrvatski savez za sunčevu energiju, 2008, 259-267
Skup
Međunarodni kongres ENERGIJA I OKOLIŠ 2008
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 22.10.2008. - 24.10.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
geotermalna energija; geotermalni projekti u Hrvatskoj; geotermalno polje Zagreb; geotermalno polje Lunjkovec-Kutnjak; geotermalno polje Velika Ciglena
(geothermal energy; Croatian geothermal projects; geothermal field Zagreb; geothermal field Lunjkovec-Kutnjak; geothermal field Velika Ciglena)
Sažetak
Ograničenost zaliha fosilnih goriva, stalni rast cijena nafte, težnja za manjom energetskom ovisnošću, nastojanja svjetskih institucija na smanjenju emisije stakleničkih plinova i tehnološki napredak, glavni su čimbenici u odlučivanju primjene obnovljivih izvora energije, posebice geotermalne energije. Geotermalna voda, čija temperatura doseže do 180 °C u tektonski mirnim područjima, kao što je slučaj u Republici Hrvatskoj, otkrivena je za vrijeme izvođenja rudarskih radova usmjerenih na istraživanje ugljikovodika. Primjena geotermalne vode u vrijeme otkrivanja prije 20-tak godina može se pripisati jedino entuzijazmu pojedinaca. Danas se u svijetu geotermalna voda mnogo više primjenjuje. Tijekom proizvodnje geotermalne vode, na raspolaganju se nalaze velike količine toplinske energije koja se može iskoristiti za proizvodnju električne energije, razne procese grijanja i hlađenja u industriji, a ovisno o kemijskom sastavu vode i za lječilišne namjene. Široka primjenjivost i mogućnosti stupnjevitog iskorištavanja geotermalne vode posebno su interesantni za gospodarski razvoj kraja u kojem se nalaze ovi resursi. U takvim okolnostima može se reći da naftne kompanije, uz poznavanje tipa fluida i posjedovanje ogromnog iskustva u istraživanju i proizvodnji nafte, plina i vode, imaju značajnu ulogu u razvoju projekata na geotermalnoj osnovi. Ostvarenje takvih projekata lokalnim bi zajednicama donijelo velike pogodnosti na svim gospodarskim područjima što može biti posebno interesantno za slabije razvijene države. Na primjeru Republike Hrvatske, uz sudjelovanje naftne kompanija INA-e, trenutačno se razmatra nekoliko velikih projekata na način stupnjevitog iskorištavanja geotermalne vode što će nesumnjivo pridonijeti gospodarskom razvoju kraja koji obiluje ovim energentom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija, Rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo