Pregled bibliografske jedinice broj: 38880
Primjena elektromagnetske i magnetske metode u detekciji mina
Primjena elektromagnetske i magnetske metode u detekciji mina, 1999., diplomski rad, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb
CROSBI ID: 38880 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena elektromagnetske i magnetske metode u detekciji mina
(The Application of Electromagnetic and Magnetic Methods in Landmine Detection)
Autori
Sudinec, Dražen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Fakultet strojarstva i brodogradnje
Mjesto
Zagreb
Datum
24.11
Godina
1999
Stranica
68
Mentor
Krstelj, Vjera
Neposredni voditelj
Krstelj, Vjera
Ključne riječi
detekcija mina; elektromagnetska indukcija; magnetometrija
(landmines detection; electromagnetic induction; magnetometry)
Sažetak
Teorijski dio rada bavi se objašnjavanjem pojmova vezanih uz magnetizam i protupješačke mine, te metoda za detekciju mina. Objašnjen je princip rada magnetometara i detektora metala i na kraju je dana usporedba opreme kod magnetskih i elektromagnetskih metoda u kontroli bez razaranja u odnosu na opremu za detekciju protupješačkih mina.
Praktični dio rada odnosi se na ispitivanja osjetljivosti detektora metala i analizu dobivenih rezultata. Ispitivanja su napravljena s dva detektora metala: Vallonovim ML 1614C i Ebingerovim EBEX-420.
Rezultati ispitivanja pokazali su da detektori metala najbolje detektiraju čelične predmete, zatim aluminijske, pa bakrene. Osjetljivost detektora je bolja što je predmet većih dimenzija. To se najbolje vidi kod mjerenja provedenih s kuglama istog materijala, ali različitih dimenzija.
Mjerenja osjetljivosti na čahurama od strojnice PKT pokazala su da čahure mogu biti velika smetnja, ako se nalaze u miniranom tlu, jer ih detektor lako otkriva. Razlog leži u njihovim dimenzijama većim od metalnih dijelova koji se nalaze u minama.
Ovisnost osjetljivosti detektora metala u obliku detektiranog predmeta dokazalo je ispitivanje s uzorcima iste mase i materijala, a različitog oblika. Odabrani oblici uzoraka za tu vrstu ispitivanja bili su kugla, valjak i kvadar. Međutim, oba detektora nisu pokazali najbolju osjetljivost prema istom obliku predmeta.
Detektor metala ML 1614C pokazao se osjetljivim n brzinu primicanja predmeta tragačkoj glavi. Što je brzina bila veća, to je osjetljivost detektora bila bolja. EBEX-420 nije pokazao osljetljivost prema brzini primicanja predmeta, odnosno prema brzini detekcije, pa je zbog toga bilo jednostavnije lokalizirati predmete ukopane u zemlju.
U stvarnom okruženju oba detektora pokazala su dobre rezultate iako se EBEX-420 pokazao manje osjetljivim na utjecaj okoline. S oba detektora je bilo jednostavno otkriti ukopane predmete. Posljednje ispitivanje provedeno je u kišnim uvjetima gdje oba nisu bila u stanju detektirati ukopane predmete.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb
Profili:
Vjera Krstelj
(mentor)