Pregled bibliografske jedinice broj: 38836
Suvremeni ekološki i klinički aspekti senzibilizacije na grinje
Suvremeni ekološki i klinički aspekti senzibilizacije na grinje // Godišnji sastanak Hrvatskog društva za alergologiju i kliničku imunologiju-Knjiga sažetaka
Zagreb: Hrvatsko društvo za alergologiju i kliničku imunologiju, 2000. (predavanje, nije recenziran, sažetak, pregledni)
CROSBI ID: 38836 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Suvremeni ekološki i klinički aspekti senzibilizacije na grinje
(Modern environmental and clinical aspects of sensitization to dust mites)
Autori
Kanceljak-Macan, Božica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, pregledni
Izvornik
Godišnji sastanak Hrvatskog društva za alergologiju i kliničku imunologiju-Knjiga sažetaka
/ - Zagreb : Hrvatsko društvo za alergologiju i kliničku imunologiju, 2000
Skup
Godišnji sastanak Hrvatskog društva za alergologiju i kliničku imunologiju
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 04.05.2000
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
prašinske grinje; senzibilizacija; IgE; astma; prevencija
(dust mites; sensitization; IgE; asthma; prevention)
Sažetak
Grinje su najčešći i najrasprostranjeniji izvor alergena unutarnjih prostora. Senzibilizacija na grinje je u značajnom porastu u svijetu i smatra se nezavisnim rizičnim čimbenikom za nastanak bronhalne astme. Senzibilizaciju u ljudi izaziva više vrsti grinja, a najčešće su : Dermatophagoides, Euroglyphus, Lepidoglyphus, Acarus, Tyrophagus, Glycyphagus i Blomia. Rasprostranjenost i dominacija pojedinih vrsta grinja varira obzirom na zemljopisni položaj i uvjete potrebne za njihov rast i razmnožavanje. Smatra se da je senzibilizacija na grinje posljedica alergijske reakcije I tipa po Coombsu i Gellu, tj. da je posredovana IgE protutijelima. Ciljni organi su respiratorna sluznica, konjuktiva, koža te gastrointestinalna sluznica. Najčešći klinički entiteti koji se javljaju u senzibiliziranih osoba su rinitis, konjuktivitis, bronhalna astma, atopijski dermatitis, kontaktni dermatitis i urtikarija. Kontrola izloženosti prašinskim grinjama provodi se brojanjem grinja u uzorcima prašine iz unutarnjih prostora i mikroskopskom identifikacijom vrste grinje. Preventivne mjere za nastanak senzibilizacije temelje se na ekološkoj kontroli grinja, a usmjerene su ili na sprječavanje nastanka senzibilizacije u eksponiranih osoba (primarna prevencija) ili na sprječavanje nastanka i smanjenja simptoma u senzibiliziranih osoba (sekundarna prevencija). Suvremeno liječenje bolesti uvjetovanih senzibilizacijom na grinje usmjereno je na pronalaženje novih mogućnosti mijenjanja imunosnog odgovora.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
00220301
Ustanove:
Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, Zagreb
Profili:
Božica Kanceljak-Macan
(autor)