Pregled bibliografske jedinice broj: 386581
Kako globalizacijski procesi utječu na Slavoniju i Baranju
Kako globalizacijski procesi utječu na Slavoniju i Baranju // Zbornik radova sa znanstvenog skupa : Globalizacija i regionalni identitet / Šundalić, Antun ; Petrač, Božidar (ur.).
Osijek: Ekonomski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2007. str. 185-196 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 386581 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kako globalizacijski procesi utječu na Slavoniju i Baranju
(How globalization processes affect Slavonia and Baranja)
Autori
Ćućić, Dražen ; Mijoč, Ivo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova sa znanstvenog skupa : Globalizacija i regionalni identitet
/ Šundalić, Antun ; Petrač, Božidar - Osijek : Ekonomski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2007, 185-196
ISBN
978-953-253-023-3
Skup
Globalizacija i regionalni identitet
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
globalizacija; proces; regija; Slavonija i Baranja; globalna ekonomija
(globalization; the process; the region; Slavonia and Baranja; the global economy)
Sažetak
Globalizacija je kontoverzan proces. Riječ je o novom svjetskom poretku koji je dominanto osmišljen od strane zapadnoeuropske civilizacije (EU, SAD i Australije), ali zahvatio je gotovo cijeli svijet. Bit globalizacije je u nesmetanom ostvarenju gospodarskih, ali i mnogih drugih interesa na različitim nacionalnim područjima, a naručito u dominiranju nad izvorima sirovina, posebno naftom kao i drugim primarnim izvorima. Uz to bit je globalizacije u osvajanju svjetskog tržišta za robe i u sluge prije svega multinacionalnih kompanija. Isto tako globalizacijski procesi afirmiraju društvene vrijednosti i mentalitet zapadno europske civilizacije u kojem glavnu ulogu ima američki način života i ponašanja. Danas je jasno kako globalna ekonomija nameće ljudima i društvu pojedinih zemalja goleme materijalne i emocijalne zahtjeve koje često ne mogu ispuniti. Pozitivni aspekt globalizacije bio bi: svijet se pokušava povezati uz pomoć informacijske tehnologije u jednu cijelinu, u tom smislu svijet se pretvara ili barem pokušava pretvoriti u „ globalno selo“ . Negativni aspekti globalizacije bili bi: terorizam, fundamnetalizam, organizirani kriminal, pranje novca, ekološki problemi, ilegalne migracije i sl. Regiju Slavonije i Baranje, obzirom na svoje prometno-geografske, reljefne, društveno-gospodarske, hidrogeografske, klimatološke značajke i procese slavonsko-baranjski prostor izdizao je iznad ostalih hrvatskih područja. Zasigurno je da će uz: ljudski potencijal, kapitalne investicije, prometnu povezanost koridora V/c, razvijanja riječnih plovnih puteva, tehnologiju, informatizaciju, ekološku proizvodnju, turizam regija Slavonije i Baranje zauzeti ključnu i lidersku poziciju u budućem razdoblju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Osijek