Pregled bibliografske jedinice broj: 386194
Kvalitativna analiza medijskih aktivnosti u stvaranju modela prevencije u zajednici
Kvalitativna analiza medijskih aktivnosti u stvaranju modela prevencije u zajednici // Knjiga sažetaka 16. godišnje konferencije hrvatskih psihologa / Dževdet Hadžiselimović, Vladimir Kolesarić, Jasenka Pregrad, Milena Plavšić (ur.).
Poreč: Gipa d.o.o., 2008. str. 28-29 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 386194 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kvalitativna analiza medijskih aktivnosti u stvaranju modela prevencije u zajednici
(Qualitative analysis of media activities in the process of community prevention building)
Autori
Novak, Miranda ; Medvedec, Vesna ; Grozić-Živolić, Sonja ; Bašić, Josipa
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka 16. godišnje konferencije hrvatskih psihologa
/ Dževdet Hadžiselimović, Vladimir Kolesarić, Jasenka Pregrad, Milena Plavšić - Poreč : Gipa d.o.o., 2008, 28-29
ISBN
978-953-95206-2-3
Skup
16. godišnja konferencija hrvatskih psihologa, Psihologija-mediji-etika
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 01.10.2008. - 04.10.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
prevencija u zajednici; mediji; socijalni marketing; kvalitativna analiza
(community prevention; media; social marketing; qualitative analysis)
Sažetak
KVALITATIVNA ANALIZA MEDIJSKIH AKTIVNOSTI U STVARANJU MODELA PREVENCIJE U ZAJEDNICI Miranda Novak , Vesna Medvedec , Sonja Grozić Živolić , Josipa Bašić , Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb Glas Istre, Pula Istarska županija, Upravni odjel za zdravstvo i socijalnu skrb mnovak@erf.hr ključne riječi: prevencija u zajednici, mediji, socijalni marketing, kvalitativna analiza U radu se predstavlja medijski te akcijski dio projekta "Zajednice koje brinu – razvoj, implementacija i evaluacija modela prevencije u zajednici" koji se provodi uz potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta te Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Istarske županije. Provodi se na 4 lokaliteta u Istri: Labinština, Poreština, Pazinština i Puljština. Uz istraživački dio, ravnopravan dio čini i osnaživanje lokalne zajednice za aktivnu ulogu u pozitivnom razvoju njezinih građana, posebno u zaštiti mentalnog zdravlja i prevenciji poremećaja u ponašanju djece i mladih. Javno zagovaranje projekta, senzibilizacija, edukacija te poticanje građana na kritičniji i interaktivniji odnos prema informacijama vezana je uz angažirane novinarske testove koji se objavljuju u lokalnim tiskanim i elektronskim medijima, posebice u Glasu Istre. Teoretski modeli komunikaciju drže vitalnim činiteljem koherentnosti i integracije jedne zajednice. Veze među članovima zajednice dokazani su pokazatelj socijalnog kapitala a čestina korištenja novina vezana je uz članstvo u raznim udruženjima i volonterskim grupama (DeLaurell i Ryu, 1996, prema Kawachi, Subramanian i Kim, 2008) koje djeluju kao posrednik informacija. Prema tim nalazima, aktivniji članovi zajednice više čitaju lokalne medije, a mediji koji su orijentiraniji na educiranje nego na zabavljanje svoje publike doprinose pojačavanju lokalnog kapitala. U ovom će radu biti predstavljen teorijski okvir utjecaja masovnih medija na socijalnu kontrolu i mobilizaciju zajednice (Demers i Viswanath, 1999, prema Kawachi, Subramanian i Kim, 2008) te kvalitativna analiza nekih do sada objavljenih tekstova o aktivnostima projekta "Zajednice koje brinu". Posebno će se predstaviti viđenje i medijsko prezentiranje ovakve vrste projekta kroz osobni vrijednosni sustav novinarke Glasa Istre koja je istovremeno i suradnica na projektu. Primjena socijalnog marketinga predstavit će se kroz kvalitativne istraživačke metode, s naglaskom na interdisciplinarnu razmjenu i suradnju psihologa, socijalnih pedagoga i novinara kojima je zajednički cilj promocija zdravlja i preventivne aktivnosti za povezaniju i zdraviju zajednicu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija, Pedagogija
POVEZANOST RADA
Projekti:
013-0000000-2625 - Zajednice koje brinu - razvoj, implementacija i evaluacija modela prevencije (Bašić, Josipa, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb