Pregled bibliografske jedinice broj: 384995
Utjecaj gnojidbe dušikom na populaciju duhanovog štitastog moljaca (Bemisia tabaci) na rajčici
Utjecaj gnojidbe dušikom na populaciju duhanovog štitastog moljaca (Bemisia tabaci) na rajčici // 44. HRVATSKI I 4. MEĐUNARODNI SIMPOZIJ AGRONOMA - ZBORNIK SAŽETAKA / Marić, Sonja ; Lončarić, Zdenko (ur.).
Osijek: Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2009. str. 137-138 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 384995 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj gnojidbe dušikom na populaciju duhanovog štitastog moljaca (Bemisia tabaci) na rajčici
(The effect of nitrogen fertilization on tobacco whitefly (Bemisia tabaci) population density on tomato)
Autori
Žanić, Katja ; Dumičić, Gvozden ; Bućan, Lovre ; Škaljac, Marisa
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
44. HRVATSKI I 4. MEĐUNARODNI SIMPOZIJ AGRONOMA - ZBORNIK SAŽETAKA
/ Marić, Sonja ; Lončarić, Zdenko - Osijek : Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2009, 137-138
Skup
44. HRVATSKI I 4. MEĐUNARODNI SIMPOZIJ AGRONOMA
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 16.02.2009. - 20.02.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Bemisia tabaci; hidroponski uzgoj; Lycopersicon esculentum; odrasli oblici; preimaginalni oblici
(adults; Bemisia tabaci; hydroponics; immatures; Lycopersicon esculentum)
Sažetak
Štitasti moljac, Bemisia tabaci (Gennadius), je važan štetnik povrća i cvijeća u zaštićenom prostoru. Jedan od čimbenika koji utječe na gustoću populacije B. tabaci na poljoprivrednim kulturama je gnojidba dušikom (N). Cilj istraživanja bio je utvrditi utjecaj različitih koncentracija dušika (N1-75 ; N2-205 i N3-335 mgL-1) na gustoću populacije B. tabaci, na rajčici Lycopersicon esculentum (Miller) cv. Belle u hidroponskom uzgoju. Sedam i 10 dana nakon infekcije (DNI), broj odraslih oblika štetnika bio je veći na biljkama tretiranim s N2 i N3 nego s N1. Na broj odraslih oblika utjecala je i etaža biljke. Broj odraslih oblika, 2 i 4 DNI, bio je najveći na lišću donje etaže a najmanji na lišću gornje etaže, dok je 7 i 10 DNI lišće srednje i donje etaže bilo jednako privlačno odraslim oblicima. Broj položenih jaja 12 DNI, izražen na 100 cm2, bio je veći na N2 i N3 nego na N1, dok je srednja etaže bila najatraktivnija za ovipoziciju. Broj nimfa te puparijuma i praznih egzuvija na 100 cm2 utvrđen je pri kraju vegetacije rajčice. Broj nimfa 66 DNI, bio je najmanji na tretmanu N1 a najveći na N2, dok je broj pupariuma i egzuvija bio najmanji na tretmanu N1. Najveći broj nimfa zabilježen je na mladom vršnom lišću. Broj puparijuma i egzuvija bio je veći na srednjoj i donjoj etaži nego na gornjoj. Visoka gustoća populacije B. tabaci na rajčici povezana je sa primjenom standardne i visoke koncentracije dušika. Ključne riječi: Bemisia tabaci, hidroponski uzgoj, Lycopersicon esculentum, odrasli oblici, preimaginalni oblici.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
091-0910468-0281 - Abiotički i biotički čimbenici stresa u sustavima uzgoja povrća na kršu (Goreta Ban, Smiljana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za jadranske kulture i melioraciju krša, Split