Pregled bibliografske jedinice broj: 384225
Kultura i okoliš
Kultura i okoliš. Zaprešić: Veleučilište Baltazar Zaprešić, 2009 (monografija)
CROSBI ID: 384225 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kultura i okoliš
(Culture and Environment)
Autori
Cifrić, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, monografija, znanstvena
Izdavač
Veleučilište Baltazar Zaprešić
Grad
Zaprešić
Godina
2009
Stranica
325
ISBN
978-953-96539-9-4
Ključne riječi
bioetika; ekološka etika; kulturni imperijalizam; održivi razvoj; raznolikost kultura; religija; svjetski ethos
(bioethics; environmental ethics; cultural imperialism; sustainable development; cultural diversity; religion; world ethos)
Sažetak
Knjiga, osim predgovora, sadrži devet poglavlja: Kulturna raznolikost, Biblijske poruke suvremenom čovječanstvu, Prirodni i kulturni krajobrazi, Ekološka etika, Svjetski ethos, Imperij ili zajednica kultura?, Kultura i nasilje, Sociokulturni kontekst bioetičkog pitanja, te Održivi razvoj. U njima se problematiziraju različiti aspekti odnosa kulture i okoliša. Polazi se od činjenice čovjekove trajne povezanosti s prirodom, ali različitog razumijevanja odnosa prema prirodi. Autor zastupa ideju o potrebi razumijevanja « jedinstva prirode i kulture» , nasuprot modernom dualističkom shvaćanju u kojemu se kultura i čovjek shvaćaju kao izuzeti iz prirode a priroda kao objekt čovjekova djelovanja. U poglavlju Kulturna raznolikost zastupa se teza o raznolikosti kultura kao vrijednosti, nasuprot činjenici kulturne entropije kao i biotičke entropije. Obje entropije posljedice su koncepta napretka. Poglavlje Biblijske poruke suvremenom čovječanstvu problematizira neka paradigmatska iskustva judejsko-kršćanske tradicije. Čovjekova kulturna evolucija (ruža kulturne evolucije) sustavno je utjecala na « koloniziranje» prirode i stvaranje antropobiotičke ekumene, čiji je vidljiv učinak kulturni krajobraz. Odnos prema prirodi i okolišu tematizira se i kao etički aspekt, pa se u poglavlju Ekološka etika referiraju različiti etički odnosi i koncepcije ekološke etike. U tom kontekstu značajan je koncept svjetskog ethosa i temeljnih čovjekovih zajedničkih vrijednosti nazočnih u različitim kulturama i religijama koje se temelje na dva etička načela: « ljudskost» i « uzajamnost» . Suvremene tendencije kulturnog imperijalizma, u poglavlju Imperij ili zajednica kultura, razmatraju se kao pitanje homogenizacije kultura i stvaranje novog globalnog imperija, različitog od ranijih imperija. Autor zastupa tezu o potrebi stvaranja globalne zajednice različitih kultura a ne jedne kulture kao kulturnog imperija. Svaka kultura u sebi sadrži neke oblike nasilja koja sama definira U antropološkom smislu nasilje nije epifenomen nego supstancijalnost kulture, pa u poglavlju Kultura i nasilje ističe da svaka kultura priprema generacije za ostvarivanje nekih oblika « nasilja» kao i za obranu. Nasilje se ritualizira i simbolizira. Poglavlje Sociokulturni kontekst bioetičkog pitanja raspravlja o bioetičkom pitanju i zastupa tezu o biocentričkoj i antropocentričnoj bioetici. Pokazuje se kako su pojedini oblici života moralni objekti čovjekova etičkog pristupa životu, na kojima su nastali različiti bioetički pristupi. Posljednje poglavlje Održivi razvoj problematizira ideju održivosti i koncept održivog razvoja u povijesnom i aktualnom pogledu. Knjizi je priložena korištena literatura i kazalo imena.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301180-0915 - Modernizacija i identitet hrvatskog društva. Sociokulturne integracije i razvoj (Cifrić, Ivan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Ivan Cifrić
(autor)