Pregled bibliografske jedinice broj: 384095
Gravimetrijska mreža II. reda Republike Hrvatske
Gravimetrijska mreža II. reda Republike Hrvatske // Zbornik radova I. simpozija ovlaštenih inženjera geodezije : Hrvatska geodezija - izazovi struke u 21. stoljeću / Markovinović, Danko (ur.).
Zagreb: HKAIG - Razred inženjera geodezije, 2008. str. 190-199 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 384095 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Gravimetrijska mreža II. reda Republike Hrvatske
(Second order gravimetric network of the Republic of Croatia)
Autori
Barišić, Bojan ; Repanić, Marija ; Grgić, Ilija ; Liker, Mihajla ; Lučić, Maro ; Bašić, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova I. simpozija ovlaštenih inženjera geodezije : Hrvatska geodezija - izazovi struke u 21. stoljeću
/ Markovinović, Danko - Zagreb : HKAIG - Razred inženjera geodezije, 2008, 190-199
Skup
Simpozij ovlaštenih inženjera geodezije : Hrvatska geodezija - izazovi struke u 21. stoljeću (1 ; 2008)
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 24.10.2008. - 26.10.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
gravimetrija; relativna mjerenja; gravimetrijska mreža
(gravimetry; relative measurements; gravimetric network)
Sažetak
Nakon uspostave šest apsolutnih točaka nultog reda (1996.-2000.) te razvoja mreže prvog reda koja sadrži 36 točaka pravilno raspoređenih po cijelom teritoriju države (2003.), prišlo se poslovima vezanim uz daljnja progušćenja na način da se krenulo s uspostavom mreže drugog reda. Kao pilot područje na kojem će biti ispitane metode pri planiranju, odabiru i stabilizaciji novih točaka, načinima izmjere te primjerenosti postignutih rezultata, odabrano je područje Istre. Terenski radovi okončani su u travnju ove godine te su na točkama osim gravimetrijskih mjerenja obavljena GPS i nivelmanska mjerenja sa svrhom uključivanja gravimetrijskih točaka drugog reda u službeni položajni i visinski sustav. Mreža na području Istre sastoji se od ukupno 18 točaka od čega su tri točke iz gravimetrijske mreže prvog reda i služe za uklapanje mreže u službeni gravimetrijski sustav dok je 15 točaka novo stabilizirano te predstavljaju prve točke drugog reda uspostavljene u Republici Hrvatskoj. Postignuta standardna odstupanja nepoznanica nakon izjednačenja koja iznose do 0.04 µ ms-2 te ostali pokazatelji koji će biti dani u članku govore u prilog primjerenosti metoda korištenih pri uspostavi ove mreže te daju dobru podlogu za nastavak njenog razvoja u ostalim dijelovima Hrvatske. Slijedeće područje na kojem se planira razvoj gravimetrijske mreže drugog reda je područje istočne Slavonije i planirano je za ovu jesen. Ukoliko se uspije održati nametnuta dinamika poslovi bi mogli biti okončani kroz 6-7 godina čime bi Hrvatska dobila homogenu mrežu od oko 250 točaka na kojima su osim ubrzanja sile teže kvalitetno određeni i visina te položaj. Ova mreža dati će odgovor na mnoga praktična pitanja vezana uz fizikalnu geodeziju na nacionalnoj i regionalnoj razini, pomoći pri kontroli postojeće te razvoju novih visinskih mreža, izradi novih modela geoida, ...
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geodezija
POVEZANOST RADA
Projekti:
007-0072284-2287 - Geopotencijal i geodinamika Jadrana (Geo++Adria) (Bašić, Tomislav, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Geodetski fakultet, Zagreb