Pregled bibliografske jedinice broj: 383010
Digitalizacija novinskih fondova kao vrijednost lokalne zajednice
Digitalizacija novinskih fondova kao vrijednost lokalne zajednice // 36. skupština Hrvatskoga knjižničarskog društva “ Usluge i usluge@hr“
Pula, Hrvatska, 2008. (predavanje, domaća recenzija, neobjavljeni rad, stručni)
CROSBI ID: 383010 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Digitalizacija novinskih fondova kao vrijednost lokalne zajednice
(Digitisation of Library Newspapers Collection as a Local Community Value)
Autori
Sabolović-Krajina, Dijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, stručni
Skup
36. skupština Hrvatskoga knjižničarskog društva “ Usluge i usluge@hr“
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 01.10.2008. - 04.10.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
digitalizacija; novinski fondovi; Hrvatska kulturna baština; „ Glas Podravine“; Knjižnica i čitaonica „ Fran Galović“ Koprivnica
(Digitisation; newspapers collections; Croatian cultural heritage; "Glas Podravine"; Public Library "Fran Galovć" Koprivnica)
Sažetak
Digitalizirana preslika tjednih novina « Glas Podravine» nastala je kao rezultat projekta « Digitalizacija zavičajne i kulturne baštine – novine « Glas Podravine» (1950.-2007.)» , koji je osmislila i realizirala Knjižnica i čitaonica « Fran Galović» Koprivnica. To je prvi projekt realiziran u okviru nacionalnog projekta digitalizacije « Hrvatska kulturna baštine» , koji od 2007. do 2009. godine provodi Ministarstvo kulture Republike Hrvatske u suradnji s Nacionalnom i sveučilišnom knjižnicom, Muzejskim dokumentacijskim centrom i Hrvatskim državnim arhivom. Vrlo važna značajka projekta je njegov lokalni karakter ne samo u odabiru građe, nego i u širokoj mreži partnerskih odnosa koji su doprinijeli osjećaju zajedničkog vlasništva nad konačnim proizvodom. Tako se na formiranju tzv. idealnog primjerka « Glasa Podravine» intenzivno surađivalo s gradskim muzejom, s novinskom kućom koja izdaje ove novine, te s lokalnim medijma u komuniciranju s građanima. Lokalni karakter projekta do izražaja je došao i u činjenici da je izdavač koprivničkoj knjižnici besplatno ustupio autorska prava za nekomercijalno korištenje. I sam postupak digitalizacije također je provela lokalna profesionalna tvrtka za digitalizaciju u suradnji s tvrtkom koja već od ranije opskrbljuje koprivničku knjižnicu računalnim programima za poslovanje. Uz to se vezuje još jedna značajka projekta, a to je out-sourcing ili povjeravanje usluge digitalizacije izvan knjižnice onima koji se time profesionalno bave. Cilj izlaganja je predstaviti tijek projekta digitalizacije i njegov rezultat koji se kao elektronička preslika lokalnih novina može ne samo pregledavati nego i pretraživati na Internetu. Naglasak će biti kako na lokalnom karakteru projekta, tako i na osnovnim kriterijima digitalizacije o kojima se vodila briga tijekom osmišljavanja i provedbe projekta: obradi klasične građe (stručna obrada koja omogućuje pretraživost) + « digitalizaciji» kao tehničkom postupku + on-line (Internet) dostupnosti + upravljanju pravima za pristup + dugoročnoj zaštiti.
Izvorni jezik
Hrvatski