Pregled bibliografske jedinice broj: 383008
Edukacija knjižničnog osoblja u provedbi knjižničnih usluga za slijepe i slabovidne
Edukacija knjižničnog osoblja u provedbi knjižničnih usluga za slijepe i slabovidne // 5. okrugli stol za osobe s posebnim potrebama "Knjižnice i dostupnost zgrada, usluga, građe i programa za osobe s posebnim potrebama"
Zagreb, Hrvatska, 2008. str. - (pozvano predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, stručni)
CROSBI ID: 383008 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Edukacija knjižničnog osoblja u provedbi knjižničnih usluga za slijepe i slabovidne
(Education of library staff in service for the blind and visually impaired persons)
Autori
Sabolović-Krajina, Dijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, stručni
Skup
5. okrugli stol za osobe s posebnim potrebama "Knjižnice i dostupnost zgrada, usluga, građe i programa za osobe s posebnim potrebama"
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 19.09.2008
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
knjižnične usluge za slijepe i slabovidne ; edukacija knjižničnog osoblja ; Knjižnica i čitaonica „ Fran Galović“ Koprivnica
(library services for the blind and visually impaired persons ; education of library staff ; Public Library)
Sažetak
Izlaganje se temelji na konkretnoj praksi uvođenja i provedbe knjižnične usluge za slijepe i slabovidne osobe u Knjižnici i čitaonici “ Fran Galović” Koprivnica, koja je pionirskog karaktera u Hrvatskoj. Specifična knjižnična građa i tehnička oprema temeljne su sastavnice knjižnične usluge za slijepe i slabovidne osobe. Međutim, izgradnja takve usluge zahtjevan je i vrlo složen postupak, koji ne pretpostavlja samo građu i opremu, nego i educirano knjižnično osoblje. Iskustvo je pokazalo da edukacija knjižničnog osoblja nije samo jedna etapa, nego konstantna potreba u svim fazama implementacije i provedbe usluge namijenjene ovoj specifičnoj korisničkoj populaciji: od osmišljavanja koncepta, preko nabave specijalne knjižnične građe i tehničke opreme, do komunikacije s korisnicima - informiranja o usluzi, posudbe knjižne građe, pružanja pomoći kod korištenja tehničke opreme, te organizacije i provedbe edukativno-animacijskih programa (radionica, predavanja, književnih večeri, okruglih stolova). U izlaganju će se naglasak staviti na tri osnovna pravca kojima je išao / ide proces edukacije knjižničnog osoblja u koprivničkoj knjižnici: - stjecanje stručnog znanja o potpuno novoj dimenziji knjižničnog rada, uključujući specijalizirana i rijetka znanja o specifičnoj knjižničnoj građi i tehničkoj opremi za slijepe i slabovidne korisnike ; - stjecanje (samo)pouzdanja i kompetencija knjižničara u komunikaciji / radu sa slijepim i slabovidnim korisnicima, te poboljšanje razumijevanja njihovih specifičnih potreba ; - prenašanje znanja zainteresiranim knjižničarima i ostalim stručnjacima o uvođenju i provedbi knjižnične usluge za slijepe i slabovidne.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
269-1221210-0728 - Čitateljske navike i informacijske potrebe građana Hrvatske (Jelušić, Srećko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru
Profili:
Dijana Sabolović-Krajina
(autor)