Pregled bibliografske jedinice broj: 382357
Fotokatalitička oksidacija lako hlapljivih organskih spojeva u zraku
Fotokatalitička oksidacija lako hlapljivih organskih spojeva u zraku // Zbornik radova „ Tehnologije zaštite zraka” / Vasić-Rački, Đurđa (ur.).
Zagreb: Akademija tehničkih znanosti Hrvatske (HATZ), 2008. str. 165-171 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 382357 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fotokatalitička oksidacija lako hlapljivih organskih spojeva u zraku
(Photocatalytic oxidation of volatile organic compounds in the air)
Autori
Jović, Franjo ; Marečić, Miroslav ; Tomašić, Vesna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova „ Tehnologije zaštite zraka”
/ Vasić-Rački, Đurđa - Zagreb : Akademija tehničkih znanosti Hrvatske (HATZ), 2008, 165-171
Skup
Znanstveno-stručni skup s međunarodnim sudjelovanjem "Tehnologije zaštite zraka"
Mjesto i datum
Tuhelj, Hrvatska, 21.09.2008. - 24.09.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
fotokatalitička oksidacija; TiO2; toluen; plinska faza
(photocatalytic oxidation; TiO2; toluene; gas phase)
Sažetak
Sve veća važnost u ukupnoj strategiji poboljšanja kvalitete zraka daje se smanjenju ispuštanja hlapljivih organskih spojeva (eng. volatile organic compounds, VOC) u atmosferu. VOC se emitiraju u okoliš iz velikih stacionarnih izvora, kao što su različiti proizvodni procesi, energetska postrojenja i sl. Najvećim dijelom njihova emisija je rezultat proizvodnje i uporabe otapala, boja, lakova i sličnih organskih kemijskih proizvoda, dobivanja i distribucije fosilnih goriva te izgaranja goriva u motornim vozilima. Zbog svega navedenog postoji velik interes za razvojem i primjenom naprednih postupaka za smanjenje ili potpuno uklanjanje emisija VOC u okoliš. Fotokatalitička oksidacija (eng. photocatalytic oxidation, PCO) predstavlja jedan od naprednih postupaka za rješavanje problema vezanih uz onečišćenje zraka i voda. Ovaj postupak posjeduje brojne prednosti u odnosu na klasične oksidacijske procese. Postupak se zasniva na apsorpciji svjetlosti iz UV dijela spektra na površini fotokatalizatora, što dovodi do nastajanja parova elektron – šupljina. Šupljina nastala fotoekcitacijom reagira s vodom prisutnom u zraku što dovodi do nastajanja hidroksilnih radikala koji imaju važnu ulogu u ukupnom mehanizmu fotokatalitičke reakcije. U radu će se prikazati dio rezultata istraživanja koja obuhvaćaju izučavanje fotokatalitičke oksidacije toluena (kao modelne molekule) u plinskoj fazi uporabom različitih katalizatora (TiO2, ZrTiO4, TiO2-SiO2). Reakcija je provođena u anularnom fotokatalitičkom reaktoru pri različitim uvjetima provedbe procesa. Cilj istraživanja je bilo predlaganje matematičkog modela za opisivanje rada anularnog fotokatalitičkog reaktora te određivanje ključnih parametara potrebnih za izvedbu reaktora i daljnji razvoj procesa fotokatalitičke oksidacije toluena u takvom sustavu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1251963-1974 - Analiza i modeliranje kemijskih reaktora (Tomašić, Vesna, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb