Pregled bibliografske jedinice broj: 382341
Utjecaj stupnja gluhoće na kontrolu prozodijskih elemenata
Utjecaj stupnja gluhoće na kontrolu prozodijskih elemenata // Hrvatska revija za rehabilitacijska istraživanja, 44 (2008), 1; 1-13 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 382341 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj stupnja gluhoće na kontrolu
prozodijskih elemenata
(The influence of the degree of deafness on
the control of prosodic features)
Autori
Bonetti, Luka ; Utović, Vlatka ; Dulčić, Adinda
Izvornik
Hrvatska revija za rehabilitacijska istraživanja (1331-3010) 44
(2008), 1;
1-13
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
prozodija ; gluhoća ; stupanj oštećenja sluha
(prosody ; deafness ; pure tone average)
Sažetak
Cilj istraživanja bio je ispitati obilježja prozodije (osnovnog laringalnog tona, intonacije, naglaska, stanka i govornog tempa) govora gluhih osoba i utvrditi postoji li povezanost između prosječnog gubitka sluha i kontrole pojedinih elemenata prozodije. U ispitivanju je sudjelovalo 12 prelingvalno gluhih adolescenata oba spola, čiji je zadatak bio pročitati ispitni materijal konstruiran za ispitivanje sposobnosti kontrole pojedinih prozodijskih elemenata. Utjecaj stupnja oštećenja sluha na prozodiju ispitan je podjelom ispitanika na skupinu s oštećenjem sluha do 110 dB (N=8) i skupinu s oštećenjem iznad 110 dB (N=4). Razlike među skupinama u postignutim rezultatima na ispitnim zadacima testirane su robusnom diskriminacijskom analizom. Rezultati su pokazali da je stupanj gluhoće utjecao na stupanj kontrole nekih prozodijskih obilježja – skupine su se značajno razlikovale u kontroli intonacije, stanki i govornog tempa – što pokazuje da prozodija nije uniformno narušena u kategoriji gluhoće, već da neki prozodijski elementi ostaju sačuvani kod nižih stupnjeva gluhoće. S druge strane, deskriptivna analiza pokazala je znatne razlike unutar samih skupina ispitanika što ukazuje da neke osobe s visokim stupnjem gluhoće imaju rehabilitacijski potencijal koji dozvoljava razvoj kontrole pojedinih prozodijskih obilježja do razine prisutne u osoba s nižim stupnjem gluhoće. Oba spomenuta rezultata analize podataka upućuju da stupanj oštećenja sluha nije mjera koja dovoljno precizno predočava preostalu sposobnost.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Logopedija
POVEZANOST RADA
Projekti:
013-1301001-0910 - DVOJEZIČNA KOMUNIKACIJA GLUHIH I ČUJUĆIH (Bradarić Jončić, Sandra, MZOS ) ( CroRIS)
207-0000000-2293 - Funkcionalni verbotonalni dijagnostički program za djecu oštećena sluha i govora (Runjić, Nađa, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Poliklinika SUVAG
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- LLBA: Linguistics and Language Behavior Abstracts
- PsychINFO
- Sociological Abstracts
- Hrčak
- SCOPUS