Pregled bibliografske jedinice broj: 38232
Utjecaj pomoćnih naprava šivaćih strojeva na procesne parametre tehnoloških operacija proizvodnje odjeće
Utjecaj pomoćnih naprava šivaćih strojeva na procesne parametre tehnoloških operacija proizvodnje odjeće, 2000., magistarski rad, Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 38232 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj pomoćnih naprava šivaćih strojeva na procesne parametre tehnoloških operacija proizvodnje odjeće
(The Impact of Auxiliary Devices on Sewing Machines upon Processing Parameters of Sewing Operations)
Autori
Hursa, Anica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Tekstilno-tehnološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
28.03
Godina
2000
Stranica
135
Mentor
Rogale, Dubravko
Neposredni voditelj
Rogale, Dubravko
Ključne riječi
odjevna tehnologija; tehnološki proces šivanja odjeće; procesni parametri tehnoloških operacija šivanja odjeće; pomoćne naprave šivaćih strojeva
(clothing technology; garment sewing processes; processing parameters of garment sewing operations; sewing machine attachments)
Sažetak
U radu su po prvi puta izvedena sustavna istraživanja utjecaja pomoćnih naprava šivaćih strojeva na vrijednosti procesnih parametara tehnoloških operacija šivanja odjeće. Primjenom mjerne opreme, razvijene za istraživanje vrijednosti procesnih parametara, utvrđene su međusobne ovisnosti koje nastaju tijekom izvođenja tehnoloških operacija šivanja bez i s uporabom pomoćnih naprava šivaćih strojeva.
U teoretskom dijelu rada prikazan je razvoj šivaćih strojeva od njegovog izuma do danas. Posebno su opisani pogonski sustavi šivaćih strojeva i najvažnija obilježja univerzalnih i specijalnih šivaćih strojeva, šivaćih automata, šivaćih agregata, šivaćih robota i inteligentnih šivaćih strojeva.
Prikazani su izrazi za izračunavanje vrijednosti procesnih parametara tehnoloških operacija šivanja odjeće na temelju kojih djeluje i radi mjerna oprema, te su opisane metode za njihovo mjerenje. Detaljno je opisana metoda mjerenja procesnih parametara MMPP, koja je razvijena u sklopu znanstveno-istraživačkog projekta "Procesi proizvodnje i dizajn odjeće" 117 003, u Zavodu za odjevnu tehnologiju Tekstilno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i na kojoj je izveden mjerni dio rada.
U eksperimentalnom dijelu rada izvedena su istraživanja utjecaja pomoćnih naprava šivaćih strojeva na vrijednosti procesnih parametara koji su bitni za metode izvođenja rada i strukturu tehnoloških operacija šivanja. Za potrebe istraživanja oblikovana su radna mjesta s najsuvremenijim industrijskim šivaćim strojevima koji su opremljeni procesnim mikroračunalima. Na šivaće strojeve dograđene su pomoćne naprave: za obrubljivanje (tračni obrubljivač), za porubljivanje (porubljivač), za prošivanje (ravnalo) i za izradu dvostrukog šava (dvostruki podavijač). Mjerenja su se izvodila bez i s uporabom pomoćnih naprava, kako bi se utvrdile ovisnosti vrijednosti procesnih parametara o načinu izvođenja tehnološke operacije.
Navedena mjerenja i istraživanja izvodila su se po prvi puta na području odjevnog inženjerstva s obzirom da se dosad iskustveno vrednovala i cijenila opravdanost primjene pomoćnih naprava, a nisu postojali stvarno utvrđeni podaci dobiveni svestranim mjerenjima.
Rezultati istraživanja daju realne odnose smanjenja osnovnog vremena izvođenja za tehnološke operacije šivanja s uporabom svih vrsta pomoćnih naprava u rasponu od 7,9 do 58,3 %. Osnovno vrijeme tehnoloških operacija se smanjuje povećanjem ubodne brzine šivaćeg stroja kod pomoćnih naprava od 19,2 do 48,8 %. Stupanj korištenja šivaćeg stroja se povećava za tehnološke operacije s uporabom pomoćne naprave i sa povećanjem duljine uzoraka, a s porastom ubodne brzine šivaćeg stroja se smanjuje. Specifično vrijeme šivanja 1 metra šava smanjuje se kod tehnoloških operacija šivanja s uporabom pomoćnih naprava u rasponu od 7,8 do 64,5 %, a s povećanjem ubodne brzine šivaćeg stroja smanjenje iznosi od 15 do 52 %. Prosječne brzine šivaćeg stroja povećavaju se kod tehnoloških operacija šivanja s uporabom pomoćnih naprava i s porastom duljine uzoraka. Ispitivanjem metode rada, strukture tehnoloških operacija i MTM sustavom osnovnih pokreta izvođenja utvrđeno je da uporaba pomoćnih naprava povećava stupanj koordinacije pokreta, vrijeme uvježbavanja radnika je kraće, ritam izvođenja pokreta je ujednačeniji, a stupanj vidne i mišićne kontrole pokreta se smanjuje jer je dokazano da se istovremeni pokreti klase III zamjenjuju povoljnijim pokretima klase I i II.. Uporabom pomoćnih naprava smanjuje se opterećenje i zamor radnika, a struktura tehnoloških operacija je povoljnija što utječe na smanjenje vremena izvođenja tehnoloških operacija.
Ovim istraživanjima dat je znanstveni doprinos području odjevnog inženjerstva jer je sveobuhvatno i stvarno izmjeren, utvrđen i objašnjen utjecaj pomoćnih naprava šivaćih strojeva na vrijednosti procesnih parametara tehnoloških operacija šivanja odjeće, pa dobiveni rezultati predstavljaju značajan doprinos stručnoj javnosti navedenog područja pri prosudbi i ocjeni opravdanosti primjene pomoćnih naprava na suvremenim šivaćim strojevima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tekstilna tehnologija