Pregled bibliografske jedinice broj: 382166
Paleogenski sedimenti Istre i podmorja, njihova raznolikost i rasprostranjenost
Paleogenski sedimenti Istre i podmorja, njihova raznolikost i rasprostranjenost // Acta Bullearum II., II (2008), 57-66 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 382166 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Paleogenski sedimenti Istre i podmorja, njihova raznolikost i rasprostranjenost
(Paleogene sediments of Istria and Istrian off-shore, their variety and distribution)
Autori
Ćosović, Vlasta ; Marjanac, Tihomir ; Moro, Alan ; Premec-Fućek, Vlasta
Izvornik
Acta Bullearum II. (1331-9922) II
(2008);
57-66
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Paleogen; Istra; Podmorje Istre; Sedimentne stijene
(Paleogene; Istria; Istria off-shore; Sedimentary rocks)
Sažetak
Paleogenske stijene istarskog poluotoka dijelom su nastale na plitkomorskoj karbonatnoj platformi, dijelom u bazenu i dijelom u prijelaznim okolišima platforma-bazen. Stijene istaložene u uvjetima plitkomorske karbonatne platforme (kviz-srednji lutet), ukupne debljine do 120 m, obuhvaćaju dvije litološke jedinice: (1) muljevite vapnence, nastale u lagunama, plitkom moru ili boćatim okolišima, koje nazivamo Liburnijska formacija ; (2) vapnence bogate raznovrsnom zajednicom velikih foraminifera, muljevite i zrnaste potpore, nastale u uvjetima morfološki raščlanjene platforme i to su tzv. Foraminiferski vapnenci. Tonjenjem odnosno nestankom platforme stvorio se prostor u kojem se razvijaju sedimenti prijelaznih okoliša, tzv. Prijelazne naslage (srednji-gornji lutet). To je 8-15 m debela litološka jedinica, sastavljena od vapnenaca muljevite potpore s glaukonitom koji se izmjenjuju s laporovitim vappnencima ili s laporima. Sedimenti imaju karakterističan, raznovrstan fosilni sadržaj. Tu su nađeni ostaci rakovica i ježinaca, solitarnih koralja, piritizirane ljušture školjkaša, kamene jezgre puževam zbi morskih pasa, pretaložene velike foraminifere, a planktonske i male bentičke foraminifere i teredinidi su u primarnom položaju. Prema omjeru planktonskih i bentičkih foraminifera, dubina taloženja ukazuje na naglo produbljavanje, od vapnenaca istaloženih na dubinama donje fotičke zone (100-150m) do "Globigerinskih" lapora istaloženih na dubinama koja se procjenjuje na oko 1000m. Bazenski sedimenti talože se od gornjeg luteta do priabona u tektonski jako dinamičnom, zatvorenom i relativno malom prostoru (na dubinama od 600 do 1200 m, Marinčić i dr., 199). Materijali koji izgrađuju sedimente donose se iz svih smjerova. Ove se tipične fliške naslage sastoje od pravih turbidita, pješčenjaka i sedimenata fosilnih podmorskih klizišta.U istarskom podmorju nalazimo 700m debeli slijed paleogenskih (paleocen/donji eocen - kraj donjeg oligocena) sedimenata istaloženih u dubokomorskom bazenu. Sedimenti sadrže bogatu i raznovrsnu zajednicu planktonskih foraminifera.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-0000000-1164 - Impakti i prateći geološki događaji u razvoju Dinarida (Marjanac, Tihomir, MZOS ) ( CroRIS)
119-1191152-1167 - Terroir naslaga taloženih između 108 i 35 milijuna godina u SZ Hrvatskoj (Ćosović, Vlasta, MZOS ) ( CroRIS)
119-1191152-1169 - Recentni sedimenti i fosilni okoliši jadranskog priobalja (Juračić, Mladen, MZOS ) ( CroRIS)
119-1191155-1159 - Od subdukcije do današnjih jadranskih plaža: glavne promjene u razvitku Dinarida (Kovačić, Marijan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Tihomir Marjanac
(autor)
Vlasta Premec-Fuček
(autor)
Vlasta Ćosović
(autor)
Alan Moro
(autor)