Pregled bibliografske jedinice broj: 382123
TERMODINAMIČKI MODEL PRIZEMNE KONCENTRACIJE EKSERGIJE TOPLOG VLAŽNOG ZRAKA
TERMODINAMIČKI MODEL PRIZEMNE KONCENTRACIJE EKSERGIJE TOPLOG VLAŽNOG ZRAKA, 2009., doktorska disertacija, Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje, Split
CROSBI ID: 382123 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
TERMODINAMIČKI MODEL PRIZEMNE KONCENTRACIJE EKSERGIJE TOPLOG VLAŽNOG ZRAKA
(THERMODYNAMICAL MODEL OF GROUND LEVEL EXERGY CONCENTRATION OF WARM HUMID AIR)
Autori
Nižetić, Sandro
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje
Mjesto
Split
Datum
12.02
Godina
2009
Stranica
189
Mentor
Ninić, Neven
Ključne riječi
Solarna dimnjačna elektrana; radna sposobnost; vrtlog; numeričko modeliranje; termički stupanj djelovanja
(Solar chimney power plant; working availability; vortex; numerical modelling; heat to work efficiency)
Sažetak
Tema disertacije spada u problematiku dobivanja rada iz Sunčeva zračenja nakon što je to zračenje u prijemniku elektrane preuzeto kao niskotemperaturna toplina. Takve elektrane s niskotemperaturnim kolektorima su tzv. solarne dimnjačne elektrane (eng. Solar Chimney power plants - SC). Usprkos niskotemperaturnom prijemu topline one ipak postižu svoju konkurentnost dvostrukom prostornom koncentracijom široko ''rasijane'' ulazne radne sposobnosti. Koncentracija radne sposobnosti je postignuta „ dimnjakom“ visine : naime on koncentrira eksergiju toplog zraka preuzetu u kolektoru (kao rad njegove uzgonske sile duž cijele svoje visine ) na samo svoje dno, u obliku skokovitog pada tlaka za pogon turbina. U disertaciji je razrađen fizički i matematički model GV-stupa po kome se koncentrira pri samom tlu rad uzgonske sile po cijeloj visine troposfere, znatno većoj od visine svakog čvrstog dimnjaka i to bez dimnjaka. Ideja je objavljena i obrazložena u radovima [1], [2] i suština je u tome, da se dio ukupne radne sposobnosti toplog kolektorskog zraka koristi u prizemnim turbinama kao u SC elektranama, a preostalim dijelom da se formira i održava karakteristična vrtložna zračna struktura od iznad turbina, pa sve do vrha troposfere (GV – stup ili GVS). Duž osi ove strukture tlak je niži od atmosferskog na istoj visini (kao i kod dimnjaka gdje je najveća razlika tlakova pri tlu, na turbinama). Prva tri poglavlja posvećena su uglavnom dosadašnjim spoznajama u korištenju Sunčeva zračenja preko niskotemperaturne topline u SC elektranama, u četvrtom se definira radna sposobnost (eksergija) toplog vlažnog zraka u gravitacijskom polju. U petom poglavlju, razrađen je ključan termodinamički kriterij, uveden u radu [2], te ugrađen u fizički model i – u poglavlju 6. – u matematički model. U poglavlju 8. izložen je algoritam rješenja stacionarnog GV stupa zajedno sa karakterističnim numeričkim rješenjem. U osnovni model ugrađena su poboljšanja koja se odnose na uvođenje utjecaja rada unutarnjeg trenja kao i na uvođenje utjecaja promjenjive vertikalne brzine u središnjem dijelu GV stupa u poglavlju 9. Prikazano je i karakteristično numeričko rješenje poboljšanog modela u poglavlju 11., dok je u poglavlju 12. izvršena analiza određenih utjecajnih parametara na fizikalne veličine GV stupa. U predzadnjem dijelu doktorskog rada ukratko je elaborirana varijanta tzv. alternativnog modela GV-stupa, kao druga mogućnost (osim spusne ljuske) kojom se rješava pitanje proboja zraka na atmosferski zaustavni tlak na istoj razini. Obrazložena je i moguća primjena alternativnog modela GV-stupa kod solarne dimnjačne elektrane sa kratkim difuzorom. Glavni izvorni znanstveni doprinos disertacije je razrada varijante fizikalnog i matematičkog modela GVS-a sa spusnom ljuskom (kao jedne od dvije moguće varijante). Isto tako u pogledu znanstvenog doprinosa značajna je i provedena varijacija utjecajnih parametara, pri čemu su izvedeni zaključci koji imaju širi značaj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
023-0231751-3011 - NOVI VIDIK OPTIMIZACIJE KORIŠĆENJA SUNČEVE ENERGIJE U SC ELEKTRANAMA (Nižetić, Sandro, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje, Split