Pregled bibliografske jedinice broj: 381660
NEKA OGRANIČENJA SUSTAVA KATEGORIZACIJE STIJENSKIH MASA DIO I
NEKA OGRANIČENJA SUSTAVA KATEGORIZACIJE STIJENSKIH MASA DIO I // Mineral. Casopis za podrucje rudarstva i graditeljstva., 5 (2008), 20-23 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, stručni)
CROSBI ID: 381660 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
NEKA OGRANIČENJA SUSTAVA KATEGORIZACIJE STIJENSKIH MASA DIO I
(SOME CONSTRAINTS ON ROCK MASS CLASSIFICATION SYSTEMS PART I)
Autori
Janković, Branimir ; Mihalić, Snježana ; Frgić, Lidija
Izvornik
Mineral. Casopis za podrucje rudarstva i graditeljstva. (1331-3797) 5
(2008);
20-23
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, stručni
Ključne riječi
geomehanički (RMR) sustav; geomehanički (MRMR) sustav; Q sustav; RMi sustav; GSI
(classification systems; RMR; MRMR; Q-system; RMi; GSI; NATM)
Sažetak
Početak primjene kategorizacije stijenskih masa u svrhu svrstavanja određenog segmenta podzemnog iskopa u neku od kategorija, te na tom osnovu izbora preporučene podgrade, vezan je uz objavljivanje radova geomehaničkog sustava kategorizacije (RMR – Rock Mass Rating) predloženog od Bieniawskog 1973. godine i Q sustava Bartona, Liena i Lundea 1974. Predloženi kategorizacijski sustavi su tijekom posljednjih tridesetak godina zaživjeli kao projektantske alatke pri projektiranju svakovrsnih podzemnih objekata. Ovi kategorizacijski sustavi jednostavni su u primjeni i vremenom su toliko često upotrebljavani da se izgubio uvid u neka od njihovih ograničenja, i što je još značajnije, u osnove mehanike stijena i stijenskog inženjerstva koje bi trebale biti temelj za konstrukciju tunelske podgrade. U radu se daje kritički osvrt na primjenjivane sustave kategorizacije stijenske mase u odnosu na nađeno stanje na tunelskim iskopima te iskustvima iz inženjerske prakse.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo
Napomena
Rad je podijeljen na tri djela. Prvi dio uvodi nas u razmatranu problematiku. U drugom dijelu dani su sažeti opisi pojedinih sustava kategorizacije s njihovim prednostima i manama, a treći dio donosi primjere iz prakse s područja s ujednačenim geotehničkim svojstvima i regulatornim uvjetima, te naravno zaključak i popis literature za samostalno istraživanje.
POVEZANOST RADA
Projekti:
195-0821504-3060 - Analiza graničnih stanja u tunelogradnji (Frgić, Lidija, MZOS ) ( CroRIS)
195-1951825-1507 - Razvoj sustava upravljanja geotehničkim podacima za procjenu prirodnih hazarda (Kvasnička, Predrag, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb