Pregled bibliografske jedinice broj: 380957
Veterinarska toksikologija
Veterinarska toksikologija / Raič, Anđa (ur.).
Zagreb: Medicinska naklada, 2009
CROSBI ID: 380957 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Veterinarska toksikologija
(Veterinary toxicology)
Autori
Srebočan, Vjekoslav ; Srebočan, Emil
Vrsta obrazovnog materijala
Ostalo (nedefinirano)
Izdavač
Medicinska naklada
Grad
Zagreb
Godina
2009
Stranica
515
ISBN
978-953-176-404-9
Ključne riječi
pesticidi; metali; industrijski onečišćivači; dušični spojevi; ostalo (etilen glikol; NaCl); mikotoksini; životinjski otrovi; otrovno bilje
(pesticides; metals; industrial contaminants; nonprotein nitrogen compounds; others (ethylene glycol; NaCl); micotoxines; poisonous animals; poisonous plants)
Sažetak
Sveučilišni udžbenik "Veterinarska toksikologija", drugo obnovljeno i dopunjeno izdanje, važan je doprinos stručnoj i znastvenoj literaturi iz područja veterinarske toksikologije. U ovom izdanju na 515 stranica s 92 ilustracije, tvrdog uveza, osuvremenjena je materija koju sadrži prvo izdanje i dopunjena biotoksinima nekih otrovnih biljaka i venomima životinja otrovnica, te nekim otrovima koji nisu obrađeni u prvom izdanju. Kako je toksikologija u veterinarskom studiju multidisciplinarna znanost koja se uklapa u područje kliničke toksikologije, toksikologije reprodukcije, imunotoksikologije, toksikologije prehrane, toksikologije životinjskih namirnica, forezičke toksikologije i ekotoksikologije, tako je i ovaj udžbenik koncipiran, pa su za svaku otrovnu tvar, ili skupinu srodnih otrovnih tvari, obrađene: 1. fizikalno-kemijske osobitosti koje su značajne za razumijevanje kinetike i dinamike otrova u organizmu, 2. primjena, kad se radi o pesticidima, 3. izvori otrovanja, 4. otrovnost, 5. metabolizam (kinetika i mehanizmi toksičnog učinka), 6. klinička slika, 7. patološko-morfološke i patološko-histološke promjene, 8. dijagnostika, 9. terapija, zatim 10. ostaci otrova u tkivima otrovane ili kontaminirane i prisilno zaklane životinje, 11. subletalno djelovanje, u kojem je obrađen utjecaj na obranu organizma, na produkciju i reprodukciju, pojavu neoplazija, te 12. ekotoksikologiju otrovne tvari, kad se radi o štetnom učinku na korisnu faunu. Otrovne tvari koje su u udžbeniku obrađene pripadaju skupini "aktualnih otrova" u veterinarskoj patologiji. To su otrovi koji se upotrebljavaju u zaštiti bilja i kojima su životinje nejčešće neposredno izložene (pesticidi), zatim otrovne tvari koje mogu biti zagađivači stočne hrane (pesticidi, kovine, industrijsaki zagađivači, mikotoksini), tvari koje služe kao hrana (dušikovi spojevi) pa mogu biti potencijalno otrovne, te otrovno bilje i venomi životinja otrovnica. Kao sveučilišni udžbenik primarno je namjenjen studentima veterinarske medicine te veterinarima na terenu, ali će biti od korisati i srodnim strukama: agronomima stočarskog smjera, prehranbenim tehnolozima i biolozima koji se bave ekotoksikologijom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Veterinarska medicina, Poljoprivreda (agronomija)
Napomena
2. obnovljeno i dopunjeno izd.
POVEZANOST RADA
Projekti:
053-0532400-2362 - Ekotoksikološka istraživanja u divljači (Srebočan, Emil, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb