Pregled bibliografske jedinice broj: 377906
Informacije potrebne mladima za osobni razvoj
Informacije potrebne mladima za osobni razvoj // Slobodni pristup informacijama: 7. i 8. okrugli stol: Knjižnice i intelektualno vlasništvo ; Mladi i pravo na osobni razvoj / Horvat, Aleksandra ; Bučević Sanvincenti, Loris (ur.).
Zagreb: Hrvatsko knjižničarsko društvo, 2009. str. 136-145 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 377906 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Informacije potrebne mladima za osobni razvoj
(Information needed to young people for personal development)
Autori
Stričević, Ivanka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Slobodni pristup informacijama: 7. i 8. okrugli stol: Knjižnice i intelektualno vlasništvo ; Mladi i pravo na osobni razvoj
/ Horvat, Aleksandra ; Bučević Sanvincenti, Loris - Zagreb : Hrvatsko knjižničarsko društvo, 2009, 136-145
ISBN
978-953-6001-64-4
Skup
Osmi okrugli stol o slobodnom pristupu informacijama. Mladi i pravo na osobni razvoj.
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 08.12.2008
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
knjižnične usluge za tinejdžere; narodna knjižnica; informacije za život
(library services for teenagers; public libraries; information for life)
Sažetak
Iako sve informacije koje mladi traže ili dobivaju u knjižnici mogu djelovati na njihov osobni razvoj, ovdje se govori o posebnoj vrsti informacija, tzv. informacijama za život, dakle onima koje mladima pomažu da bolje razumiju sebe, komunikaciju s drugima i probleme s kojima se susreću u odrastanju, a životno su važne. Upravo potreba za takvim životno važnim informacijama govori o društvenoj ulozi knjižnica danas i njihovoj društvenoj angažiranosti, a kad se radi o mladima kao korisnicima knjižnice, onima koji tek formiraju svoj odnos prema društvu i osvještavaju sebe na prijelazu u odraslu dob, ta je uloga još naglašenija. Knjižnične usluge za mladež moraju imati svoje uporište u pravu na informaciju te u potrebi da se dobiju informacije koje korespondiraju sa stvarnim životom mladih ljudi. Knjižničari osiguravaju pristup informacijama i to na zahtjev i ponudom relevantnih informacija na različite načine. Razlikuju se tri glavna načina: informacijska služba u knjižnici (neposredna komunikacija s knjižničarom koji osigurava tiskane i online izvore i/ili susret s određenim stručnjacima u raznim programima u samoj knjižnici), savjetodavni rad u knjižnici koji obavljaju druge organizacije u vidu info punktova i slično, te pružanje „ informacija za život“ putem web stranica knjižnice – usluga koja se izvodi u različitim modalitetima, od zbirke poveznica na razna savjetovališta do mogućnosti upućivanja pitanja stručnjacima gdje knjižnica samo posreduje u komunikacijskom kanalu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Pedagogija
POVEZANOST RADA
Projekti:
269-1221210-0728 - Čitateljske navike i informacijske potrebe građana Hrvatske (Jelušić, Srećko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek,
Sveučilište u Zadru