Pregled bibliografske jedinice broj: 37787
Utjecaj sagorjevanja fosilnih goriva na kontaminaciju atmosfere
Utjecaj sagorjevanja fosilnih goriva na kontaminaciju atmosfere // Sažeci: XVI. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo, 1999. str. I16-I16 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 37787 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj sagorjevanja fosilnih goriva na kontaminaciju atmosfere
(Influence of fossil fuels on contamination of the atmosphere)
Autori
Horvatinčić, Nada ; Šojat, Višnja ; Krajcar Bronić, Ines ; Borovečki, Dunja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Sažeci: XVI. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
/ - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo, 1999, I16-I16
Skup
XVI. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 23.02.1999. - 26.02.1999
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
fosilna goriva; atmosfera; kontaminacija; 14C; tricij; kemijski zagađivači
(fossil fuels; atmosphere; contamination; radiocarbon; tritium; chemical pollutants)
Sažetak
Kontaminacija atmosfere uzrokovana lokalnim, regionalnim ili globalnim izvorom onečišćenja može nepovoljno utjecati na ekosustave, klimu na Zemlji i na zdravlje čovjeka. Praćenje fizikalno-kemijskog i izotopnog sastava atmosfere u naseljenim industrijskim središtima i u ruralnim sredinama od posebnog je značaja za utvrđivanje učinka kontaminacije. Na Institutu "Ruđer Bošković" mjeri se koncentracija 3H u mjesečnim oborinama na području Zagreba od 1976. godine u okviru mreže postaja Svjetske meteorološke organizacije (WMO) i Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA). Kemijski sastav zraka i oborina na odabranim meteorološkim postajama u Hrvatskoj prati se već više od 20 godina u Državnom hidrometeorološkom zavodu. Neke od postaja uključene su u program GAW Svjetske meteorološke organizacije.
U ovom radu su prikazani rezultati praćenja mjesečnih koncentracija izotopa 14C u atmosferskom CO2 i tricija 3H u oborinama, te određenih fizikalno-kemijskih parametara u oborinama i u zraku. Uzorci su sakupljani na meteorološkim postajama Grič-Zagreb i Puntijarka-Sljeme u vremenskom razdoblju 1995-1997.
Trogodišnja mjerenja 3H, pH, i u oborinama ne pokazuju veće razlike između postaja Grič i Puntijarka (uz nešto više koncentracije i u zimskim mjesecima na Griču). Znatno veće razlike zabilježene su u zraku u zimskim mjesecima, kada je koncentracija SO2, NO2 i dima na Griču 10 do 15 puta viša nego na Puntijarci. Niže delta14C vrijednosti izmjerene na Griču u zimskim mjesecima posljedica su sagorijevanja veće količine fosilnih goriva na području Zagreba, što je u vrlo dobroj korelaciji s gore spomenutim kemijskim zagađenjem, koje je također uzrokovano sagorijevanjem fosilnih goriva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Fizika, Biologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb