Pregled bibliografske jedinice broj: 377343
Uloga Đakovačke i srijemske biskupije u očuvanju hrvatskog katoličkog identiteta u doba komunizma
Uloga Đakovačke i srijemske biskupije u očuvanju hrvatskog katoličkog identiteta u doba komunizma // Identitet Srijema u prošlosti sdašnjosti - Zbornik radova / cvikić, Sandra ; Bušić, Krešimir (ur.).
Nijemci: Općina Nijemci, 2008. str. 437-452
CROSBI ID: 377343 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga Đakovačke i srijemske biskupije u očuvanju hrvatskog katoličkog identiteta u doba komunizma
(The Role of the Đakovo and Srijem Diocese in Preservation of the Croatian Catholic Identity during the years of the Communist Regime)
Autori
Akmadža, Miroslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Identitet Srijema u prošlosti sdašnjosti - Zbornik radova
Urednik/ci
Cvikić, Sandra ; Bušić, Krešimir
Izdavač
Općina Nijemci
Grad
Nijemci
Godina
2008
Raspon stranica
437-452
ISBN
978-953-55519-8-5
Ključne riječi
Đakovačka i srijemska biskupija, identitet, komunizam
(Đakovo and Srijem Diocese, Identity, Communist Regime)
Sažetak
U okolnostima jednostranačja tj. komunističke diktature, Katolička crkva bila je jedini istinski oponent Komunističkoj partiji u Jugoslaviji. Kao takva, Crkva je bila i istinski čuvar nacionalnog i vjerskog identiteta kako u cijeloj Jugoslaviji tako i na prostoru Đakovačke i srijemske biskupije. Zbog svog geografskog položaja Srijem je posebice bio izvrgnut sustavnom gušenju svega hrvatskoga i katoličkoga. U tim okolnostima katoličko svećenstvo na čelu s biskupima, posebice u najtežem razdoblju kada su na čeklu biskupije bili biskupi Antun Akšamović i Stjepan Bäuelein, vodilo je sustavnu borbu za zaštitu kako vjerskih tako i nacionalnih prava. Biskup Akšamović je zahvaljujući prijateljskim odnosima s pojedinim predstavnicima režima i pozivajući se na Strossmayerove „ zasluge za jugoslavensku ideju“ uspijevao je koliko toliko otupljivati oštricu režima prema svojoj biskupiji. S druge strane biskup Bäuelein nije bio po volji režimu te se otvoreno opirao politici režima te je režim poduzimao sve represivnije mjere prema Đakovačkoj i srijemskoj biskupiji. Bez obzira na sve navedene teškoće, možemo zaključiti da se Đakovačka i srijemska biskupija, na čelu sa svojim biskupima i uz svesrdni angažman svećenika, redovnika, redovnica i vjernika, uspješno oduprla pokušajima gušenja hrvatskoga i katoličkoga identiteta na području Srijema i čitave biskupije. Sustavnim znanstvenim istraživanjem dostupnoga arhivskoga gradiva, posebice u arhivu Đakovačke biskupije te Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu i njegovim podružnicama u istočnoj Hrvatskoj, potrebno je dodatno ispitati stanje ugroženosti nacionalnoga i vjerskoga identiteta hrvatskog stanovništva u Srijemu i okolici te ulogu Katoličke crkve u očuvanju tih identiteta u vrijeme komunističke vladavine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
252-0190613-2624 - Oblikovanje hrvatskog kulturnog i socijalnog identiteta 1900.-1990. (Leček, Suzana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski institut za povijest, podružnica Slavonski Brod
Profili:
Miroslav Akmadža
(autor)