Pregled bibliografske jedinice broj: 376601
Agroekološki elaborat stanja tala s projektom rekultivacije bušotinskog radnog prostora i isplačne jame bušotina polja ZEBANEC (Zb-4)
Agroekološki elaborat stanja tala s projektom rekultivacije bušotinskog radnog prostora i isplačne jame bušotina polja ZEBANEC (Zb-4), 2008. (elaborat/studija).
CROSBI ID: 376601 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Agroekološki elaborat stanja tala s projektom rekultivacije bušotinskog radnog prostora i isplačne jame bušotina polja ZEBANEC (Zb-4)
Autori
Kisić, Ivica ; Bašić, Ferdo ; Mesić, Milan ; Zgorelec, Željka ; Jurišić, Aleksandra ; Sajko, Krunoslav ; Vuković, Ivana
Izvornik
Agronomski fakultet, Zavod za opću proizvodnju bilja
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, elaborat/studija
Godina
2008
Ključne riječi
plinska/naftna bušotina; isplačna jama; solidifikat; tlo; rekultivacija
(gas/oil hole; waste pit; drilling fluids; soil; recultivation)
Sažetak
Temeljem provedenih temeljnih kemijskih analiza (reakcija tla, sadržaj organske tvari, biljci pristupačni fosfor i kalij) nameće se zaključak da je došlo do određenih promjena u ovim vrijednostima do promatrane dubine od 0, 3 metra. U skladu s navedenim vrijednostima na bivšem radnom prostoru odnosno površini koja je vraćena u poljoprivrednu proizvodnju trebalo bi provesti rekultivaciju tj. izjednačiti sadržaj organske tvari te biljci pristupačnog fosfora s količinama organskih i mineralnih gnojiva kako je to navedeno u prethodnom poglavlju. Sadržaj teških kovina i mineralnih ulja do dubine od 0, 3 metra na prostoru koji je vraćen u poljoprivrednu proizvodnju ukazuje da se njihova vrijednost razlikuje u odnosu na okolno poljoprivredno tlo. Na prostoru kruga utvrđeno je izrazito povećanje žive i barija, dok je nešto povećan sadržaj kroma i cinka u odnosu na okolno poljoprivredno tlo. U cilju utvrđivanja točnijih razloga za povećan sadržaj žive bilo bi potrebito provesti dodatna istraživanja, dok za barij možemo s visokom vjerojatnošću tvrditi da je on došao iz rudarske djelatnosti. Na bušotinskom radnom prostoru trebalo bi provjeriti stanje s determiniranom pukotinom (slike 4 i 5, stranica 25). Ako je došlo do njezina daljnja povećanja trebalo bi dovesti novu količinu zemlje, odnosno provesti niveliranje terena. Potrebite količine i oblike organskih i mineralnih gnojiva koje bi trebalo dodati pojašnjene su u prethodnom poglavlju. Navedena gnojiva bi trebalo dodati u skladu s provođenjem agrotehničkih radova (jesensko ili proljetno oranje) vezanih uz sjetvu usjeva koji će se uzgajati na prostoru bivšeg bušotinskog radnog prostora. Kada se provede navedena organska i mineralna gnojidba u cilju rekultivacije tla, bušotinski prostor uključen u ovaj elaborat (Zebanec-4) biti će do kraja saniran te će se u tom slučaju prostor bušotinskog kruga moći vratiti vlasnicima na korištenje. U cilju provjere stanja žive bilo bi poželjno poslije godinu dana ponovno provesti uzorkovanje tla i utvrditi stanje u tom uzorkovanju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-0672345-2767 - Biljno-uzgojne mjere za poboljšanje kakvoće proizvoda iz ekološke poljoprivrede (Kisić, Ivica, MZOS ) ( CroRIS)
178-1780692-0694 - Konzervacijsko gospodarenje na tlima izloženim djelovanju erozije vodom (Bašić, Ferdo, MZOS ) ( CroRIS)
178-1780692-0695 - Gnojidba dušikom prihvatljiva za okoliš (Mesić, Milan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Ivica Kisić
(autor)
Aleksandra Perčin
(autor)
Ivana Šestak
(autor)
Željka Zgorelec
(autor)
Milan Mesić
(autor)
Ferdo Bašić
(autor)
Krunoslav Sajko
(autor)